Artykuły

Na którym etapie budowy domu należy zaplanować instalację fotowoltaiczną?

Na instalację fotowoltaiczną decyduje się coraz więcej budujących – na jakim etapie budowy warto ją zaplanować w szczegółach?

Montaż instalacji PV warto jest przemyśleć jeszcze na etapie projektowania budynku mieszkalnego. Pozwoli to uniknąć zbędnych kosztów, a także zmaksymalizować już na samym wstępie uzyski osiągane w przyszłości. Zaplanowanie instalacji fotowoltaicznej jeszcze w fazie projektu sprawi, że unikniemy problemów, z jakimi borykają się osoby montujące panele fotowoltaiczne na budynku już istniejącym.

Planowanie instalacji PV na etapie projektu domu

Jakie aspekty warto wziąć pod uwagę, projektując dom i planując montaż instalacji PV? Jest ich kilka – oto one:

  • Roczne zużycie energii

Biorąc pod uwagę dane takie jak: powierzchnia budynku, sposób ogrzewania czy liczba osób, które będę zamieszkiwać nowopowstały dom można oszacować przewidywane zużycie prądu. Standardowy dom jednorodzinny posiadający powierzchnię ok. 130 mkw, ogrzewany za pomocą innego źródła niż elektryczne, zamieszkały przez rodzinę 2+2 ma roczne zużycie ok. 4500 kWh. Instalacja PV dla takiego budynku powinna zatem posiadać moc ok. 6 kWp.

  • Odpowiednia lokalizacja

Planując dopiero budowę, mamy wpływ na to, gdzie dom stanie i jak zagospodarujemy wokół niego teren. To duży plus, ponieważ zacienienie ma duże przełożenie na wydajność instalacji PV. Ponieważ zacienienie negatywnie wpływa na uzysk energii z instalacji fotowoltaicznej, dlatego tak ważne jest, aby przemyśleć to już w trakcie projektowania.

To, na jaki dach się zdecydujemy, również wpływa na montaż instalacji PV.

Dla 1 kWp instalacji należy przeznaczyć ok. 6 mkw przestrzeni montażowej, tak więc możemy wyobrazić sobie choćby wstępnie, jak duży powinien być dach, aby instalacja pokryła roczne zużycie energii. Równie ważna jest ekspozycja dachu – najlepiej, aby zamontowana w przyszłości instalacja skierowana była na południe albo wschód-zachód. Nie bez znaczenia jest również pokrycie dachu – jego dobór wpłynie zarówno na montaż instalacji, jak i na koszty wykonania. Znaczenie ma też kąt nachylenia dachu – jeśli połać dachu z panelami fotowoltaicznymi skierowana będzie na południe, to najlepiej, aby kąt nachylenia oscylował wokół 30-40 stopni.

  • Miejsce montażu falownika

Falownik najlepiej zamontować blisko modułów PV oraz głównej rozdzielni budynku. Dzięki temu zminimalizujemy długość okablowania. Inną sprawą jest, że falownik może emitować dźwięk zbliżony do tykania zegara, który dla niektórych może być niekomfortowy, więc dobrze przemyśleć, gdzie go zamontujemy.

  • Podłączenie instalacji fotowoltaicznej

Zaplanowanie instalacji PV już na etapie projektu pozwoli zminimalizować liczbę instalacji natynkowych. Dobrze jest wybrać w tym celu miejsce w rozdzielnicy elektrycznej domu na instalację niezbędnych elementów, jak np. dodatkowy licznik elektryczny, a także poprowadzić odpowiednie przewody do miejsca montażu falownika oraz na dach. Nie można zapominać o dostępie do złącza kontrolnego uziemienia.

Korzyści z zaplanowania montażu fotowoltaiki na etapie projektowania domu

Zaplanowanie instalacji PV podczas projektowania domu pozwoli na:

  • zapewnienie warunków do montażu paneli na własnym dachu,
  • generowanie najwyższego uzysku energii z zainstalowanych paneli,
  • uniknięcie dodatkowych prac związanych z doprowadzaniem okablowania czy instalacją falownika,
  • oszczędności już na etapie stanu surowego domu – w trakcie budowy korzystać można już z darmowego prądu ze słońca, a wiadomo, że nakłady finansowe na prąd są duże z uwagi na pracę licznych urządzeń.

Zapraszamy do kontaktu, z chęcią udzielimy bardziej szczegółowych informacji!