Artykuły

Moda na fotowoltaikę!

Moda na fotowoltaikę!

W temacie, jakim jest fotowoltaika Warszawa i cała Polska są przykładem na wzrost zainteresowania tą technologią. Na dzień 1 sierpnia moc zainstalowanej fotowoltaiki wyniosła ponad 2200 MW, co oznacza wzrost o ponad 150%. Choć montaż instalacji fotowoltaicznej wiąże się z pewną inwestycją, to coraz częściej na dachach budynków lub na posesjach zobaczyć można panele fotowoltaiczne. Dzięki eleganckiemu wykonaniu nie szpecą dachu, a nawet przyczyniają się do jego nowoczesnego wyglądu. Czy jednak fotowoltaika to tylko chwilowa moda, czy trend na najbliższe lata?

Ekologiczne rozwiązanie

Popularność paneli fotowoltaicznych spowodowana jest między innymi tym, że są one ekologiczne. Montaż instalacji PV pozwala na czerpanie z odnawialnych źródeł energii, co sprzyja kondycji naszej planety. Nie ma bowiem potrzeby, aby eksploatować paliwa kopalne, które zanieczyszczają środowisko naturalne. Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez prądu, ale korzystanie z fotowoltaiki może znacząco zmniejszyć wpływ elektrowni napędzanych węglem np. na jakość powietrza. Montaż instalacji PV jest zatem wyrazem troski o przyrodę oraz czyste powietrze. Bez wątpienia jest to powód do dumy.

Rozwiązanie dostępne dla wszystkich

Wbrew pozorom, fotowoltaika nie jest przeznaczona tylko dla osób o zasobnych portfelach. W kwestii, jaką jest fotowoltaika Warszawa nie jest jedynym miejscem, gdzie intensywnie montowane są instalacje PV – w całej Polsce obserwować można wzrost zainteresowania tą tematyką. Montaż paneli fotowoltaicznych wiąże się z inwestycją finansową, ale obecnie jest wiele możliwości uzyskania dotacji np. z programu Mój Prąd albo kredytowania zakupu i montaży paneli.

Długofalowo fotowoltaika zapewnia korzyści, które łatwo można obliczyć a sam nakład finansowy może się zwrócić już po kilku latach. Wytwarzanie prądu ze słońca gwarantuje oszczędności – obniżeniu ulegają rachunki za prąd – którymi cieszyć się można przez długie lata. Nowoczesne panele fotowoltaiczne pracują nawet przez kilkadziesiąt lat, pozostając przez zdecydowaną większość czasu maksymalnie wydajne. Ma to niebagatelne znaczenie, gdy weźmiemy pod uwagę stale rosnące rachunki za prąd.

Zapoznaj się z innymi artykułami: