Artykuły

Czy fotowoltaiką można ogrzać dom zimą?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób szuka alternatywnych metod ogrzewania nieruchomości. Wynika to głównie z chęci ograniczenia kosztów związanych z eksploatacją budynku w sezonach grzewczych. Chcesz dowiedzieć się, czy ogrzewanie budynku oparte na instalacji fotowoltaicznej ma jakikolwiek sens? Czy będzie wystarczająco wydajne, aby ogrzać całą nieruchomości? Poniżej przedstawiamy kilka istotnych informacji, które pomogą Ci zrozumieć, dlaczego warto ogrzewać dom fotowoltaiką i jakie korzyści niesie takie rozwiązanie.

Instalacja fotowoltaiczna a ogrzewanie nieruchomości zimą – o co tu chodzi?

Nowoczesna instalacja fotowoltaiki dla domu to świetny sposób, aby zaoszczędzić sporo pieniędzy na ogrzewaniu nieruchomości. Oczywiście nie będziesz w stanie ogrzać budynku samą instalacją fotowoltaiczną. Ten system jedynie przetwarza promienie słoneczne na ekologiczną energię, czyli prąd, który jest wykorzystywany przez wszystkie elektryczne podzespoły w nieruchomości.

Praktyczne zastosowanie fotowoltaiki w nieruchomościach mieszkalnych ma miejsce wtedy, kiedy posiadamy w domu pompę ciepła. W ten sposób można zredukować koszty ogrzewania budynku oraz ciepłej wody użytkowej praktycznie do zera. Połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła to najlepszy sposób, aby skutecznie ogrzewać nieruchomość i mieć pewność, że rachunki za prąd nie będą zbyt wysokie.

Czy warto ogrzewać nieruchomość z wykorzystaniem instalacji fotowoltaicznej?

Jest mnóstwo powodów, dla których warto zdecydować się na inwestycję w system fotowoltaiki dla domu, który połączysz z nowoczesną pompą ciepła. Takie rozwiązanie niesie ze sobą szereg korzyści – nie tylko pod względem finansowym, ale także ochrony środowiska naturalnego. Nieruchomości ogrzewane z użyciem energii pochodzącej z fotowoltaiki są o wiele tańsze w eksploatacji, a więc nie zanieczyszczają środowiska naturalnego poprzez duże zużycie energii elektrycznej.

Kilka powodów, dla których warto zdecydować się na inwestycję w system fotowoltaiki dla domu z ogrzewaniem elektrycznym to:

  • widoczne ograniczenie wydatków związanych ze zużyciem energii elektrycznej – praktycznie zaraz po montażu i uruchomieniu systemu,
  • w 100% ekologiczne rozwiązanie, które nie zanieczyszcza środowiska naturalnego ani nie produkuje szkodliwych substancji przenikających do atmosfery,
  • źródło ciepła dla fotowoltaiki jest praktycznie niewyczerpalne – musiałoby zabraknąć słońca na ziemi,
  • możliwość uniezależnienia się od publicznej sieci energetycznej, co chroni właściciela nieruchomości przed licznymi podwyżkami cen za energię.

Jak widzisz, inwestycja w fotowoltaikę do ogrzewania domu naprawdę się opłaca. Oczywiście panele słoneczne wytwarzają tylko energię, która pokrywa zapotrzebowanie na energię elektryczną pobieraną przez urządzenia grzewcze, np. pompę ciepła. Pamiętaj o tym, zanim zainwestujesz w system modułów PV dla domu. Musisz też wybrać odpowiednio wydajną i energooszczędną pompę ciepła lub inne źródło elektrycznego ogrzewania, aby odczuć realne zyski z takiego przedsięwzięcia.

Ogrzewanie domu a zwrot inwestycji w fotowoltaikę – jak oszacować opłacalność przedsięwzięcia?

Opłacalność inwestycji w fotowoltaikę do ogrzewania domu można obliczyć w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że znasz kilka podstawowych parametrów instalacji, aby dokonać obliczeń i oszacować, czy rzeczywiście opłaca się ogrzewać pomieszczenia oraz ciepłą wodę użytkową połączeniem pompy ciepła z systemem fotowoltaiki dla domu.

Kilka parametrów, na które musisz zwrócić uwagę, jeśli chcesz ogrzewać nieruchomość tanio i ekologicznie to:

  • poziom zużycia prądu systemu grzewczego – jeśli pompa ciepła i grzejniki zużywają dużo energii elektrycznej, tym większe korzyści wynikające z montażu paneli słonecznych
  • ceny energii elektrycznej od publicznego dostawcy – im wyższe ceny za 1 kWh energii z sieci energetycznej, tym oczywiście większa opłacalność inwestycji w panele fotowoltaiczne,
  • efektywność zainstalowanych modułów PV – jeśli planujesz inwestycję w domową fotowoltaikę do ogrzewania domu, koniecznie wybierz takie panele, które będą jak najefektywniejsze, co zwiększy realne zyski,
  • liczba godzin słonecznych w ciągu roku – to podstawowy parametr, który pomoże Ci określić, jak szybko realnie zwróci się taka inwestycja.

Warto też sprawdzić przed montażem dokładne parametry poszczególnych modułów oraz porozmawiać ze specjalistami, którzy zajmą się wykonaniem montażu fotowoltaiki dla domu. Eksperci szybko wyjaśnią, jak działa fotowoltaika i jak szybko może zwrócić się taka inwestycja przy założeniu, że budynek jest ogrzewany energią elektryczną.

Dofinansowanie fotowoltaiki dla domu – najważniejsze informacje w pigułce

W Polsce działają różne programy dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej dla domu. Najpopularniejszym jest program „Mój Prąd”, który został wprowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach programu możesz pokryć koszty inwestycji w fotowoltaikę o mocy od 2 do 10 kW, która jest przeznaczona w 100% na cele mieszkaniowe. Dodatkowo dotacja wynosi 50% koszów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 3000 złotych. W ramach rządowego programu można też skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, która pozwala odliczenie od podatku kwoty 53 tysięcy złotych. Mowa tu jednak o kosztach termomodernizacji budynku, które zostały poniesione z własnej kieszeni, bez rządowego wsparcia.

Instalacja paneli fotowoltaicznych do ogrzewania nieruchomości – jak to zrobić?

Jeśli planujesz inwestycję w fotowoltaikę do ogrzewania domu, musisz pamiętać przede wszystkim o tym, aby stworzyć dokładny projekt instalacji i oszacować, jakie jest średnie zużycie prądu w Twojej nieruchomości, np. w skali miesiąca. W ten sposób oszacujesz, czy rzeczywiście opłaca się montować fotowoltaikę do ogrzewania domu.

Kilka kroków, które musisz przejść, aby fotowoltaika dla domu do ogrzewania wody i pomieszczeń była zamontowana tak, jak należy to:

  1. Wykonanie projektu instalacji fotowoltaicznej.
  2. Wybór podzespołów, które są niezbędne do działania systemu – moduły PV, okablowanie, sterownik, uchwyty.
  3. Montaż i podłączenie instalacji fotowoltaicznej w domu. Tym powinna zająć się profesjonalna firma, która gwarantuje nie tylko sprawny montaż, ale także wieloletnią, bezproblemową eksploatację systemu.
  4. Sprawdzenie poprawności działania fotowoltaiki.

Jeśli chcesz ogrzewać swój dom tanio i ekologicznie, koniecznie postaw na sprawdzone rozwiązania i zdecyduj się na montaż systemu fotowoltaiki dla swojej nieruchomości. Pamiętaj o tym, aby wybierać wyłącznie sprawdzone podzespoły od renomowanych producentów i korzystać z fachowego wsparcia ekspertów w tej dziedzinie.

Fotowoltaika a ogrzewanie domu – podsumowanie

Dobrze przygotowana i poprawnie zamontowana instalacja fotowoltaiczna do ogrzewania domu to gwarancja sporych oszczędności. Średnio przyjmuje się, że okres zwrotu takiej inwestycji nie powinien być dłuższy niż 15 lat, choć wiele zależy od tego, jakie jest aktualne zużycie energii elektrycznej budynku, szczególnie w okresach grzewczych.

Kiedy już inwestycja zwróci się w 100%, będziesz cieszyć się darmowym prądem w domu. Nie musisz też martwić się o sprawność modułów PV – te wydajnie pracują nawet przez 25 lat, zachowując po tym okresie swoją sprawność na poziomie ok 70-80%.