Artykuły

Czym się różnią solary od fotowoltaiki?

Słońce to odnawialne źródło energii, które cieszy się coraz większą popularnością. Fotowoltaika pozwala na duże oszczędności i uniezależnienie się od coraz wyższych kosztów eksploatacji prądu pobieranego z sieci. A co z solarami? Czym różnią się od paneli PV?

W polskich domach coraz częściej prąd pozyskiwany jest właśnie ze słońca, za sprawą instalacji, jaką jest fotowoltaika. Warszawa jest jednym z polskich miast, gdzie liczba instalacji w ostatnich latach znacząco wzrosła. Łatwo to zauważyć ”gołym okiem” – na dachach widoczne są bowiem panele fotowoltaiczne. Równie często jednak można na nich zauważyć tzw. solary, czyli kolektory słoneczne. Czy to ta sama technologia? Nie, to dwie różne kwestie – tłumaczymy, w czym tkwią różnice.

Fotowoltaika a solary – podobieństwa

Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne mogą na pierwszy rzut oka wydawać się takie same, zwłaszcza że w obu przypadkach do produkcji energii wykorzystywane jest słońce. Obie technologie łączy także fakt, że wytwarzają energię bez konsekwencji dla środowiska, są ekologiczne i generują oszczędności. Na tym jednak koniec podobieństw.

Fotowoltaika Warszawa – i nie tylko

Panele PV stosowane są w celu wytwarzania darmowej energii elektrycznej ze słońca, dzięki nim zasilać można tak wytworzonym prądem całą elektronikę domową. Promienie słoneczne są zmieniane w energię elektryczną, która trafia do inwertera albo falownika, a następnie prąd stały zamieniony zostaje w prąd przemienny. Tak pozyskaną energię wykorzystywać można w dowolny sposób – zasilając domowe urządzenia elektryczne, ogrzewanie czy nawet ładując elektryczny samochód. Firmą, która wykona montaż fotowoltaiki w Warszawie, a także w innych polskich miastach, jest PGM Fotowoltaika.

Solary, czyli kolektory słoneczne

Z kolei kolektory słoneczne nie produkują prądu. Służą jedynie wytwarzaniu energii cieplnej, co jest możliwe wskutek przechwycenia promieni słonecznych przez powierzchnię absorbera. W efekcie nośnik ciepła nagrzewa się, a następnie przemieszcza do zbiornika akumulacyjnego z wodą użytkową. Gdy nośnik odda ciepło, powraca do kolektora. Solary są zatem używane po to, aby podgrzewać wodę użytkową lub wspomagać pracę C.O. Solary pokrywają nie więcej niż 50% rocznego zapotrzebowania na energię, która potrzebna jest do podgrzania wody użytkowej dla rodziny składającej się z 4 osób.

Fotowoltaika czy kolektory słoneczne?

Z uwagi na różnice między fotowoltaiką a kolektorami kluczowe są potrzeby danego gospodarstwa. Fotowoltaika na pewno ma szersze możliwości zastosowania, m.in. może służyć do podgrzewania wody za pomocą energii pozyskanej ze słońca. Kolektory słoneczne pełnią jedną funkcję i ich działanie jest przez to znacząco mniejsze. Obie technologie są jednak proekologiczne i przyczyniają się do oszczędności.