Artykuły

Jak wygląda montaż instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja fotowoltaiczna to powszechne rozwiązanie, które służy generowaniu darmowego prądu ze słońca, a także pozwala chronić nasze środowisko. Jak przebiega montaż fotowoltaiki? Odpowiadamy.

Przede wszystkim należy podkreślić już na starcie, że instalacja fotowoltaiczna powinna być montowana przez profesjonalną firmę, która ma doświadczenie w tym zakresie oraz wykwalifikowane ekipy montażowe. Firma taka wie bowiem, jak znaleźć optymalne miejsce pod montaż paneli, a także jak zaprojektować całą instalację, by wydajnie i optymalnie działała przez długie lata.

Na dachu lub na gruncie

Panele fotowoltaiczne można montować na dachu, co jest najbardziej popularne, ale też na gruncie. Stosuje się także montaż na elewacji. Warto pamiętać, że – przy montażu na dachu – połać powinna mieć azymut najbardziej zbliżony do południowego kierunku, a kąt nachylenia powinien wynosić od 25 do 50 stopni. Dzięki temu uzyski z instalacji będą największe.

Jeśli dach jest płaski, albo spadek jest za mały, należy zastosować stelaż, który skoryguje nachylenie. Montaż na gruncie jest wygodny, gdyż nie ogranicza go konstrukcja dachowa. Trzeba jednak posiadać odpowiednio dużą działkę, aby zmieściła się na niej konstrukcja, na której zamontowane będą panele.

Dobór elementów instalacji PV

Najbardziej widocznym elementem instalacji są panele, które agregują promienie słoneczne, ale jej serce stanowi falownik, który zmienia wyprodukowany prąd stały w prąd o napięciu zmiennym. Równie istotne są zabezpieczenia, które zapobiegają konsekwencjom ewentualnych przepięć. Wyspecjalizowana firma montująca będzie umiała tak zaprojektować całą instalację, aby działa bezawaryjnie i wydajnie.

Montaż instalacji krok po kroku

Jak przebiega montaż instalacji? Składa się na niego 6 podstawowych kroków – są to:

  1. Umocowanie stelaża na dachu lub gruncie,
  2. Przygotowanie okablowania i trasy kablowej, po której poprowadzone zostanie połączenie paneli do rozdzielnicy i falownika,
  3. Montaż paneli i ich podłączenie,
  4. Połączenie ogniw z falownikiem,
  5. Konfiguracja połączenia falownika z siecią,
  6. Pomiary wykonane przez firmę montującą oraz przygotowanie protokołu odbioru.

Całość tych prac zazwyczaj zajmuje 1-2 dni, oczywiście wyjątkiem są tutaj niestandardowe instalacje. Czas montażu precyzyjnie określi ekipa montażowa na podstawie projektu instalacji. Zapraszamy do kontaktu!