Artykuły

Jak wygląda montaż instalacji fotowoltaicznej?

Montaż modułów PV na dachu nieruchomości mieszkalnej wymaga przede wszystkim poświęcenia nieco czasu na wstępne planowanie, przygotowanie niezbędnych akcesoriów montażowych i uchwytów do modułów, a także stworzenia instalacji elektrycznej. Interesuje Cię realizacja inwestycji i montaż nowoczesnego systemu fotowoltaiki dla swojego domu? Zatem zobacz, jak powinny zostać przeprowadzone prace montażowe i kto powinien się tym zająć, aby zbudowany system działał poprawnie przez wiele lat eksploatacji.

Kto zajmuje się montażem paneli fotowoltaicznych? To musisz wiedzieć!

Pełna instalacja fotowoltaiczna wymaga przede wszystkim rozsądnego zaplanowania wszystkich prac tak, aby realizować je krok po kroku, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa pracy. Pamiętaj o tym, aby nigdy nie podejmować się montażu fotowoltaiki na własną rękę. To spore ryzyko nie tylko ze względu na możliwość uszkodzenia modułów oraz instalacji elektrycznej, ale także na ryzyko porażenia prądem w trakcie realizowania prac montażowych.

Choć prawo nie zabrania wykonania instalacji fotowoltaicznej na własną rękę, lepiej jednak nawiązać współpracę ze specjalistami w tej dziedzinie i zyskać pewność, że prace montażowe zostaną przeprowadzone tak, jak należy. Co więcej, operator sieci energetycznej może odmówić wykonania przyłącza do sieci, jeśli będzie mieć podejrzenia co do poprawności wykonania instalacji fotowoltaicznej.

Jakie uprawnienia są potrzebne do wykonania instalacji fotowoltaicznej? Kilka niezbędnych to:

  • Certyfikat wydawany przez Urząd Dozoru Technicznego, który potwierdza kwalifikacje do montażu instalacji PV.
  • Świadectwo kwalifikacyjne, które świadczy o tym, że dana osoba może bezpiecznie prowadzić budowę instalacji fotowoltaicznych oraz zmiany w instalacjach elektrycznych.
  • Uprawnienia budowlane, które pozwalają na wykonywanie instalacji w sieciach energetycznych.

Warto też dodać, że same uprawnienia to nie wszystko, o co warto zadbać. Konieczna jest także znajomość przepisów budowlanych oraz rysunku technicznego, aby móc ocenić, czy konstrukcja dachu wytrzyma obciążenie modułów PV. Dodatkowo prace montażowe w przypadku instalacji fotowoltaicznych powinny wykonywać wyłącznie osoby z uprawnieniami do prac na wysokości.

Montaż paneli fotowoltaicznych – o czym nie można zapomnieć?

Procedury montażu instalacji fotowoltaicznej dla domu lub innego budynku są dość złożone. Choć sam montaż można zamknąć średnio w czasie 1-2 dni to jednak wymaga to odpowiedniego zaplanowania przedsięwzięcia oraz prawidłowej kolejności wykonywania konkretnych czynności. Obowiązują też pewne zasady montażu fotowoltaiki, a najważniejsze to:

  • Prawidłowy kąt oraz kierunek ułożenia paneli – te powinny być skierowane maksymalnie na południe, aby ich powierzchnia była stale oświetlona przez promienie słoneczne, co przekłada się na wydajność całego systemu. Kąt nachylenia 30-40 stopni będzie odpowiedni, aby zmaksymalizować efektywność działania instalacji.
  • Ułożenie paneli na konstrukcji dachu – trzeba pamiętać, że żaden moduł PV nie może wystawać poza obrys dachu budynku. Kluczowe są nie tylko odstępy od krawędzi dachu, ale także od szczytów i kalenicy. Pomiędzy modułami również muszą być przerwy, aby zapewnić tam ruch powietrza, które schładza pracujące moduły instalacji fotowoltaicznej.
  • Ustalenie poziomu zacienienia i oddziaływania warunków zewnętrznych – na tej podstawie dopasowywane są akcesoria montażowe, które zabezpieczają całą zamontowaną konstrukcję przed uszkodzeniami oraz spadkami wydajności.

Bardzo ważne jest także to, aby montażem zajęła się profesjonalna ekipa z firmy fotowoltaicznej. Dlaczego? Otóż zasady bezpiecznego i prawidłowego montażu obejmują też wiele innych kwestii. Kilka z nich to przede wszystkim: zakaz chodzenia po modułach PV, zakaz montażu paneli z uszkodzoną powierzchnią oraz zakaz montażu instalacji fotowoltaicznej przy niekorzystnych warunkach pogodowych.

Ekipa montażowa powinna też zabezpieczyć przewody elektryczne, które działają pod wysokim napięciem oraz wykorzystywać do montażu modułów wyłącznie dedykowanych uchwytów.

Gdzie można zamontować panele fotowoltaiczne?

Przed rozpoczęciem prac związanych z montażem fotowoltaiki dla domu, konieczne jest ustalenie miejsca, gdzie zostaną umiejscowione konkretne moduły PV. Można je zamontować:

  • na dachu skośnym,
  • na dachu płaskim,
  • na gruncie.

Pierwsza opcja jest najczęściej wykorzystywana w przypadku domów jedno- i wielorodzinnych. Tutaj niezbędne jest wyznaczenie miejsc, w których uchwyty zostaną przymocowane do konstrukcji dachowej. Nie należy tego robić bezpośrednio do poszycia – takie połączenie nie byłoby wystarczająco trwałe.

W przypadku montażu fotowoltaiki na dachu płaskim koniecznie jest zastosowanie systemu balastowego (stelaże aluminiowe) lub systemu kotwionego. Obydwa rozwiązania są dobre i umożliwiają stabilny oraz bezpieczny montaż przygotowanych modułów PV.

Montując fotowoltaikę na gruncie, musisz liczyć się z tym, że konieczne będzie stworzenie konstrukcji wsporczej. To dodatkowe koszty, ale jeśli nie ma możliwości zainstalowania modułów na dachu – niestety nie ma innej opcji.

Montaż fotowoltaiki krok po korku – krótki opis procedury montażowej

Każda firma instalatorka z zakresu fotowoltaiki ma swoje procedury montażowe, które są powtarzane przy każdym zleceniu montażu modułów PV. Kilka kroków, których nigdy nie można pominąć to:

  1. Zamocowanie elementów stelaża na dachu skośnym lub płaskim albo konstrukcji wsporczej na gruncie.
  2. Przygotowanie pełnego okablowania, bezpieczników oraz gniazd, do których zostanie podłączony falownik i moduły PV.
  3. Montaż paneli fotowoltaicznych wraz z ich podłączeniem.
  4. Wykonanie przyłącza ogniw do falownika.
  5. Konfiguracja systemu fotowoltaiki z siecią elektryczną.
  6. Wykonanie pomiarów sprawdzających poprawność montażu fotowoltaiki.

Ostatni etap to podpisanie protokołu odbioru gotowego systemu fotowoltaiki, co jest potwierdzeniem poprawnego montażu oraz pełnej sprawności instalacji.

Montaż fotowoltaiki – na co trzeba uważać?

Ekipa montażowa powinna zwracać szczególną uwagę na to, aby nie popełnić podstawowych błędów w trakcie montażu systemu fotowoltaiki. Wbrew pozorom podczas mocowania modułów oraz przygotowywania pełnego okablowania wraz z podłączeniem wiele rzeczy może pójść nie tak. Kilka częstych błędów monterskich to:

  • łączenie gniazd i wtyczek od różnych producentów,
  • brak uziemienia instalacji PV,
  • montaż inwertera w nieodpowiednim miejscu,
  • zbyt luźne okablowanie instalacji,
  • brak odpowiedniego dopasowania elementów montażowych do siebie,
  • brak wentylacji dla falownika,
  • niedociśnięte gniazda elektryczne lub zerwane gwinty.

To oczywiście tylko kilka błędów, które może popełnić monter instalacji fotowoltaicznej. Jeśli jednak wybierzesz rzetelną firmę fotowoltaiczną, unikniesz wielu problemów i zyskasz pewność, że fotowoltaika dla Twojego domu lub innego budynku zostanie zamontowana w 100% poprawnie.