Artykuły

Czy fotowoltaika ma wady?

Fotowoltaika to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w naszym kraju. Są jednak osoby obawiające się montażu fotowoltaiki na swoim dachu bądź elewacji, wskazując równocześnie na rzekome wady tego rozwiązania. Czy fotowoltaika ma faktycznie tak dużo wad? Odpowiadamy!

Instalacje PV montowane są na coraz większej liczbie dachów czy elewacji. Produkowanie prądu ze słońca ma wiele zalet, do których zaliczają się między innymi takie kwestie:

  • prąd pozyskany ze słońca jest w 100% darmowy,
  • instalacja fotowoltaiczna pozwala uniezależnić się od ciągłych podwyżek cen prądu,
  • wykorzystanie odnawialnego źródła energii, a do nich zalicza się słońce, pozytywnie oddziałuje na nasze środowisko,
  • montaż paneli PV można wykorzystać także z wykorzystaniem dotacji.

Mimo to nadal słyszy się sceptyczne głosy poświęcone panelom PV. Fotowoltaika, podobnie jak każde inne rozwiązanie technologiczne, może mieć wady. Jest z pewnością kilka kwestii, o których dobrze jest pamiętać, gdy planuje się montaż instalacji fotowoltaicznej. Co się do nich zalicza?

Prąd produkowany z promieni słonecznych. Co w przypadku niepogody?

Rzekomą wadą, którą podnoszą przeciwnicy fotowoltaiki, jest to, że prąd produkowany jest ze słońca – wg nich oznacza to, że w dni, kiedy słońca jest mniej, prąd nie będzie produkowany. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że panele będą pracować nawet w pochmurne dni czy zimą! Jedyna pora, kiedy panele PV nie pracują, to noc – nie przekłada się to jednak na rentowność takiej inwestycji. Należy jednak zwrócić uwagę, aby zadbać o odpowiednią ekspozycję, tj. na południe, aby na panele padało jak najwięcej słońca.

Fotowoltaika jest droga. Jak zmniejszyć koszt instalacji?

Są osoby, które uważają, że montaż paneli PV to zbyt wysoki koszt, który się nie zwróci. Taka opinia mija się jednak z prawdą. Faktem jest, że, koszt inwestycji w panele fotowoltaiczne to wydatek, ale trzeba pamiętać, że korzystać można z licznych dotacji, które obniżają koszty związane z montażem fotowoltaiki. Inwestycja w panele PV zwraca się w krótkim czasie, a tym samym zapewnia spore oszczędności w przyszłości. Warto zadbać, aby została dobrana odpowiednia mocy instalacji – do realnych potrzeb gospodarstwa domowego bądź firmy.

Fotowoltaika wspiera środowisko. Czy aby na pewno?

Pojawią się głosy, że fotowoltaika tylko pozornie wspiera środowisko, a w rzeczywistości produkcja paneli przykłada się do emisji gazów cieplarnianych. Warto mieć jednak na uwadze, że produkcja każdego niemal przedmiotu wiąże się z emisją gazów cieplarnianych, a montaż fotowoltaiki w dłuższej perspektywie pozytywnie oddziałuję na stan naszego środowiska.

Instalacja fotowoltaiczna a ryzyko pożaru

Można spotkać się też z opinią, iż instalacja fotowoltaiczna na dachu może powodować pożary. Należy jednak podkreślić, że bardzo ważny jest prawidłowy montaż instalacji – jeśli został przeprowadzony zgodnie ze sztuką, przez kompetentną i doświadczoną ekipę, która zaproponowała odpowiednie zabezpieczenia, to nie należy obawiać się, że wydarzy się cokolwiek niebezpiecznego.