Artykuły

Niższe koszty utrzymania domu dzięki fotowoltaice

Budowa domu to największa inwestycja, jaką zdecydowana większość osób podejmuje w swoim życiu. Jeśli jednak przyjrzeć się dokładnie wszystkim kosztom, okazuje się, że w perspektywie 25 lat, na które zazwyczaj bierze się kredyt hipoteczny, same koszty budowy domu to zaledwie około 20%-30% wszystkich wydatków na dom. Z pozoru może to być szokujące i faktycznie są to jedynie szacunki ekspertów, ale jeśli wziąć pod uwagę koszty ogrzewania budynku oraz koszt zaspokojenia potrzeb energetycznych i remontów, przestaje to dziwić. Dlatego tak kluczowe znaczenie ma dzisiaj oszczędzanie energii cieplnej, co uzyskuje się za pomocą odpowiedniego ocieplenia budynku, jak również oszczędzania prądu. Obniżanie rachunków za prąd może stać się w najbliższych latach czynnikiem szczególnie istotnym, gdyż koszty energii elektrycznej najprawdopodobniej będą szybko rosły.

Jak oszczędzać prąd?


Oszczędzanie prądu nie jest zadaniem trudnym. W dużej mierze wymaga to wprowadzenia odpowiednich nawyków, takich jak wyłączanie odbiorników prądu, kiedy nie są wykorzystywane, na przykład gaszenie światła po wyjściu z pomieszczenia. Można stosować też żarówki energooszczędne, kupować sprzęt elektroniczny z wyższą efektywnością energetyczną oraz rezygnować z niektórych luksusów, takich jak wykorzystywanie klimatyzacji, kiedy nie jest naprawdę niezbędna. Obniżenie rachunków za prąd możliwe tak naprawdę będzie dopiero z wykorzystaniem systemów fotowoltaiki.


Fotowoltaika

Fotowoltaika, czyli w warunkach indywidualnych głównie panele fotowoltaiczne ustawione na dachu lub obok domu to rozwiązanie, które pozwala na całkowite wyeliminowanie kosztów prądu z domowych rachunków. Pozostanie tylko tak zwana opłata za przesył i utrzymanie instalacji.
Panele słoneczne to instalacja, która przez 25 lat będzie pracowała z efektywnością na poziomie co najmniej 83% swoich maksymalnych zdolności. Jeśli tylko zostanie dobrze dobrana do potrzeb domowników, zaspokoi na bieżąco większość ich potrzeb, a nadwyżki energetyczne zostaną oddane do sieci. Obecnie za każdą oddaną kilowatogodzinę można pobrać z sieci za darmo 0,7kWh, co jest przelicznikiem wyjątkowo niekorzystnym na tle innych krajów europejskich. Tym niemniej, jest to stosunek wystarczający, by można było zapomnieć, ile kosztuje energia elektryczna. W przyszłości można mieć nadzieję na lepsze przeliczniki i dalsze zmniejszenie kosztów.

Zapoznaj się z innymi artykułami