Artykuły

Czy mimo mniejszych dotacji instalacja fotowoltaiczna nadal jest opłacalna?

Dotacje na fotowoltaikę, choć wciąż dostępne, nie są już tak wysokie jak wcześniej. Czy mimo to montaż instalacji fotowoltaicznej wciąż się opłaca? Odpowiadamy!

W 2021 roku wartość dotacji w ramach programu Mój Prąd spadła z 5 tysięcy do 3 tysięcy złotych. Mogłoby się wydawać, że niższe dopłaty zniechęcą Polaków do inwestowania w panele fotowoltaiczne. Nic jednak bardziej mylnego! Okazuje się, że w tym samym 2021 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy instalacji PV.

Prawie milion instalacji fotowoltaicznych w Polsce

Już wkrótce liczba zamontowanych instalacji PV osiągnie w Polsce 1 milion. Wskazuje to na bardzo duże zainteresowanie Polaków tematem darmowej energii generowanej ze słońca i odnawialnymi źródłami energii w ogóle. Widać to zresztą, przemieszczając się po naszym kraju – panele fotowoltaiczne są stałą częścią krajobrazu.

Dlaczego instalacja PV wciąż się opłaca?

Tym, co kieruje Polakami, którzy montują panele PV na dachach lub elewacjach swoich domów, są na pewno kwestie finansowe. Dofinansowania rządowe, choć niższe, wciąż są w zasięgu ręki, podobnie jak szereg ulg związanych z montażem paneli fotowoltaicznych. Osobną kwestią są jednak stale rosnące ceny energii elektrycznej.

Fotowoltaika – sposób na oszczędności

Wbrew temu, że dotacje nie są już tak atrakcyjne finansowo, jak wtedy, gdy wprowadzono programy wspierające montaż paneli PV, inwestycja w taką instalację nadal wiąże się z dużą opłacalnością. W 2022 obserwować możemy duże wzrosty cen prądu, już teraz wiadomo, że w kolejnych latach rachunki będą tylko wyższe. Dlatego – w ostatecznym rozrachunku – montaż paneli to rentowna decyzja.

Instalacja fotowoltaiczna okolice Warszawy

Jeśli i Ty planujesz montaż instalacji fotowoltaicznej i poszukujesz sprawdzonej ekipy montażowej, skontaktuj się z naszą firmą. Nasz zespół to profesjonaliści z kilkunastoletnim doświadczeniem, dzięki któremu zaprojektujemy i wykonamy wydają instalację. W efekcie Twoje rachunki za energię elektryczną spadną niemal do zera, a przy okazji wesprzesz środowisko naturalne. Zapraszamy do kontaktu!