Artykuły

System fotowoltaiczny na dachu na gruncie?

Zanim ekipa montująca instalację fotowoltaiczną przystąpi do pracy, należy podjąć kilka istotnych decyzji. Najlepiej, aby poprzedzał to profesjonalny audyt fotowoltaiczny przeprowadzony przez profesjonalną i doświadczoną firmą. Polecamy nasze usługi audytowe – jeśli chodzi o systemy fotowoltaiczne Warszawa to niejedyne miasto, w którym działamy. Pracujemy na terenie całego kraju.

Jedną z kwestii, którą trzeba określić na początku jest miejsce montażu fotowoltaiki. Zależy od niego bowiem wydajność instalacji, ważna jest tutaj m.in. ekspozycja na słońce. Panele fotowoltaiczne montowane są najczęściej na dachu budynku, ale nie tylko – równie powszechnym miejscem jest grunt. Każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy oraz minusy.

Fotowoltaika na gruncie

Gdy planowany jest montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie, można dowolnie wybrać miejsce montażu. W niektórych sytuacjach okazuje się, że to właśnie na posesji jest więcej wolnej przestrzeni niż na dachu. Może to przełożyć się na większy uzysk energetyczny, a w konsekwencji zapewnić większą oszczędność. Instalacja fotowoltaiki na gruncie ingeruje jednak w otoczenie budynku, co może zaburzać jego estetykę.

Warto pamięta

, że panele montowane na gruncie zajmują większą przestrzeń niż podczas montażu na dachu, a to dlatego, że trzeba je ułożyć tak, aby się wzajemnie nie zacieniały. Instalację zacieniać mogą również obiekty, których jeszcze nie ma na działce lub w jej sąsiedztwie, ale w przyszłości mogą powstać – np. nowe zabudowania. Na możliwość montażu fotowoltaiki na gruncie wypływa rodzaj gleby – ważne jest, aby pamięta

, że stelaże muszą być trwałe. Gdyby się przewróciły, panele uległyby zniszczeniu. Niekiedy konieczne jest zastosowanie dodatkowych materiałów wzmacniających, jak np. cement. Jeśli chodzi o mycie paneli, to przy montażu na gruncie jest to łatwiejsze zadanie niż w przypadku dachu.

Fotowoltaika na dachu

Montaż paneli PV na dachu wiąże się z tym, że korzystamy z przestrzeni, która zazwyczaj nie jest wykorzystywana. Wymaga jednak, aby instalację dostosować do konstrukcji oraz pochyłu dachu. W przypadku skomplikowanych dachów trzeba liczyć się z większymi kosztami przygotowania konstrukcji wspornych. Panele umieszczone na dachu wyglądają dyskretnie, zwłaszcza gdy kolor jest zbliżony, a także nie wpływają na wygląd otoczenia.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu, podobnie jak w przypadku gruntu, należy zaplanować pod kątem jego umiejscowienia względem kierunków świata, a także wziąć pod uwagę jego konstrukcję i ułożenie kominów czy wywietrzników, które mogą kłaść cień na panele. Instalację na dachu wyróżnia też fakt, że jest łatwiejsza oraz szybsza w wykonaniu. Jeśli chodzi o systemy fotowoltaiczne, Warszawa, a także cała Polska to obszar działań naszej firmy – zapraszamy do kontaktu!