Ekologia kojarzy się niektórym ludziom z chwilowym trendem, który sprawia, że produkty eko lub bio są droższe, albo z rozwiązaniami, na które nie stać przeciętnego Kowalskiego. Nic bardziej mylnego, istnieje wiele sposobów na domowe oszczędzanie poprzez świadome decyzje, a także wybieranie ekologicznych form wytwarzania energii. I co najważniejsze – zdecydowana większość z nas może sobie na to pozwolić.
Jak na co dzień oszczędzać, będąc eko?
W codziennym życiu możemy zrobić wiele, aby przysłużyć się środowisku. Na przykład rozsądnie korzystać z wody: zamiast myć naczynia pod bieżącą wodą – korzystać ze zmywarki; decydować się na prysznic, a nie na kąpiel w wannie; czy zainstalować perlator, czyli końcówkę do kranu, która pomoże zaoszczędzić nam na wodzie ok. 60% w skali roku.
Postawa eko, która może przyczynić się do oszczędności, to także segregacja śmieci, domowy recykling, czyli nadawanie drugiego życia różnym przedmiotom, świadome zakupy albo wybieranie roweru zamiast auta. Przykłady można mnożyć – te małe kroki na co dzień mogą sprawić, że w portfelu zostanie pewna suma pieniędzy, a równocześnie będą stanowić ukłon w stronę przyrody.
Zmiany u podstaw
Inną kategorię działań, które możemy przedsięwziąć, śmiało określić można jako podstawowe zmiany, dzięki którym – w dłuższej perspektywie – możemy realnie wpływać na środowisko nie tylko jako jednostki, ale osiedla, miasta czy kraje. Mowa o ekologicznych sposobach na wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł, takich jak słońce czy wiatr.
Tym, co możemy zrobić, aby generować poważne oszczędności, obniżając nasze rachunki za elektryczność niemal do zera, jest montaż instalacji fotowoltaicznej albo tworzenie przydomowych elektrowni wiatrowych. W zależności od tego, co oferuje nam natura, możemy całkowicie zmienić sposób pozyskiwania energii, a przez to ograniczyć zużycie energii cieplnej pochodzącej ze źródeł konwencjonalnych, a także emisję spalin.
Czy stać mnie na ekologię?
W temacie, jakim jest fotowoltaika Warszawa polecamy swoje usługi, aby podpowiedzieć, w jaki sposób – nie posiadając dużych środków na inwestycję, zredukować znacząco wysokość opłat za energię elektryczną. Także w temacie wiatraków prądotwórczych istnieją rozwiązania takie jak dotacje czy nieoprocentowane kredyty, dzięki którym można zafundować taką zmianę zarówno sobie, jak i przyrodzie. Pozostaje jeszcze szereg drobnych gestów, a raczej zmian w obszarze codziennych nawyków, które zupełnie za darmo możemy wdrożyć, aby zadbać o przyrodę.