Artykuły

Instalacje fotowoltaiczne a posiadanie samochodu elektrycznego

Samochody elektryczne stają się w Polsce coraz bardziej popularne, a fotowoltaika już od kilku lat cieszy się dużym zainteresowaniem Polaków. Jest kilka powodów, dla których warto połączyć posiadanie auta elektrycznego z instalacją PV.

Badania wskazują, że aż 61% Polaków deklaruje chęć posiadania auta elektrycznego. Tym, co ogranicza decyzję o zakupie takiego samochodu, może być wyższa cena niż w przypadku samochodu klasycznego. Warto jednak zauważyć, że koszty związane z kupnem auta zasilanego energią elektryczną, systematycznie maleją.

Tańsze utrzymanie auta elektrycznego przy własnej ładowarce

Auta elektryczne wyróżnia fakt, że koszty eksploatacji są niższe niż w przypadku aut zasilanych benzyną czy olejem napędowym – zwłaszcza wtedy, gdy auto ładowane jest w domowej stacji ładowania, a nie w publicznej. Na niższe nakłady finansowe wpływa także to, że w aucie elektrycznym nie trzeba wymieniać oleju silnikowego czy filtra paliwowego, a części takie jak tarcze czy klocki hamulcowe zużywają się dłużej.

Z własną instalacją PV – najtaniej

Ładowanie auta zasilanego energią elektryczną w domu jest tańsze niż korzystanie z ładowarek publicznych. Jeśli prąd do ładowania tzw. elektryka dodatkowo pochodzi z instalacji PV, to jest nie tylko zupełnie darmowy, ale i ekologiczny (podobnie zresztą jak auta elektryczne, które charakteryzuje zmniejszona emisja dwutlenku węgla do środowiska względem klasycznych pojazdów). Energia elektryczna wyprodukowana we własnej instalacji fotowoltaicznej to najtańszy sposób na naładowanie auta elektrycznego.

Fotowoltaika – jest! Teraz czas na auto elektryczne

Nic zatem dziwnego, że posiadanie instalacji PV wpływa pozytywnie na chęć posiadania samochodu elektrycznego – takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego w 2020 przez firmę Volkswagen. Co druga osoba, która posiada instalację fotowoltaiczną w swoim domu, rozważa kupno samochodu elektrycznego. Co za tym idzie? Fakt, że w Polsce przybywa instalacji PV, przekłada się na popularyzację aut elektrycznych w naszym kraju.

Auto elektryczne = wyższy użytek własny

Warto pamiętać, że w przypadku posiadaczy aut elektrycznych zwiększa się użytek własny instalacji fotowoltaicznej. Auto elektryczne, a dokładnie jego akumulator, to dodatkowe urządzenie zasilane energią elektryczną. Kupno auta elektrycznego i ładowanie go w przydomowej stacji ładowania stanowi doskonały sposób na to, by zwiększyć użytek własny. Jest to zatem opłacalne, by fotowoltaikę połączyć z posiadaniem pojazdu zasilanego energią elektryczną.

O czym warto pamiętać?

Oczywiście, aby ładowanie auta elektrycznego było możliwe, należy zainstalować w domu stację ładowania. Taką stację do 22 kW mocy można z łatwością zamontować. Nie należy też zapominać, że auta ładowane są z reguły w godzinach wieczornych i w nocy, dlatego trzeba też zaopatrzyć się w zasobnik energii, który będzie posiadał odpowiednią pojemność.