Artykuły

Fotowoltaika? To nie musi być drogie !

Fotowoltaika zyskała w ostatnim czasie bardzo dużą popularność, z uwagi na oszczędności, jakie generuje, a także na korzyści dla środowiska naturalnego. Wiele osób już przeszło na zieloną stronę mocy, ale niektórzy powstrzymują się przed tym krokiem z obawy o nakłady finansowe, jakie trzeba ponieść, montując systemy fotowoltaiczne. Okazuje się jednak, że istnieje co najmniej kilka sposobów, aby sfinansować takie przedsięwzięcie, oszczędzić sporo pieniędzy, a przy tym zadbać o przyrodę. 

Dotacje na systemy fotowoltaiczne

Jednym z najbardziej powszechnych rozwiązań jest uzyskanie dofinansowania z rządowego programu Mój Prąd, który pozwala uzyskać do 5 tysięcy złotych dla mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy od 2 do 10 kW.

Projekty wojewódzkie 

Dofinansowanie można uzyskać, korzystając z projektów wojewódzkich. Każde województwo prowadzi w tym obszarze własne działania, więc wiele zależy od miejsca zamieszkania. Warto jednak zapoznać się z tym tematem, ponieważ każde polskie województwo ma przeznaczone osobne środki na dofinansowanie gospodarstw domowych w obszarze, jakim jest instalacja OZE, a więc także systemów fotowoltaicznych. 

Dofinansowanie od gminy 

Poszczególne gminy, wykorzystując m.in. europejskie fundusze, również prowadzą programy dofinansowań, z których mogą skorzystać gospodarstwa domowe. O istniejących albo planowanych programach tego typu informacji należy zasięgnąć w urzędzie gminy. 

Program Czyste Powietrze 

To ogólnopolski program wsparcia finansowego w postaci dofinansowania, z którego można skorzystać, montując systemy fotowoltaiczne, a także wymieniając stare źródła energii na zupełnie nowe. 

Wsparcie dla rolników 

Na uwagę zasługuje również program Argoenergia, dedykowany rolnikom indywidualnym, posiadającym gospodarstwo rolne. Dotacje z tego tytułu obejmują między innymi budowę instalacji fotowoltaicznej. 

Kredyty oraz pożyczki 

Inną formą wsparcia finansowego, z której można skorzystać, są kredyty albo pożyczki na instalację systemów fotowoltaicznych. Przyznawane są one na korzystnych warunkach. 

Jeśli planujecie Państwo montaż instancji PV, zapraszamy do kontaktu – chętnie doradzimy nie tylko w kwestii instalacji, ale także pozyskiwania środków finansowych. 


Zapoznaj się z innymi artykułami: