Artykuły

Samochód elektryczny a fotowoltaika

Samochody elektryczne to coraz bardziej powszechny środek transportu. Fotowoltaika również zyskuje coraz większą popularność. Oba te rozwiązania łączy również fakt, że są ekologiczne i generują oszczędności.

Coraz więcej Polaków posiada samochód elektryczny, pokaźna liczba naszych rodaków deklaruje także, iż chce takie auto w przyszłości posiadać. Wielu ogranicza jednak budżet – auta samochodowe wciąż są droższe niż te na benzynę. Należy jednak wziąć pod uwagę, że przewagą takiego rozwiązania, jakim jest auto elektryczne, jest fakt, iż może być znacząco tańsze w eksploatacji.

Fotowoltaika – zasilaj auto energią ze słońca

Posiadając auto elektryczne, można sporo zaoszczędzić na benzynie czy oleju napędowym. Pomocna jest w tym instalacja fotowoltaiczna, dzięki której auto ładować można w swojej własnej stacji ładowania. Niższe koszty eksploatacji auta elektrycznego związane są także z tym, że nie wymaga ono serwisu tak często jak tradycyjne auto (np. wymiana oleju silnikowego, klocków hamulcowych czy tarcz).

Taniej we własnej stacji ładowania

Wiadomo, że ładowanie samochodu elektrycznego we własnej domowej stacji ładowania jest tańsze niż w tej publicznej. Dodatkowo, jeśli prąd produkowany jest w instalacji fotowoltaicznej, to jest ono zupełnie darmowe. Energia produkowana ze słońca nic bowiem nie kosztuje. Ma także dodaną wartość – jest ekologiczna.

Masz panele? Następny krok to auto elektryczne

Wiele osób, które zamontowały już panele PV, decyduje się w dalszej kolejności na zakup auta elektrycznego, aby maksymalnie wykorzystać potencjał fotowoltaiki oraz darmową energię, którą ona wytwarza. Potwierdzają to badania, których autorem jest firma Volksvagen. Wynika z nich, że co druga osoba posiadająca panele PV rozważa zakup auta napędzanego energią elektryczną.

O czym warto pamiętać?

Posiadacze samochodów elektrycznych i fotowoltaiki muszą pamiętać, że ładowania ich w przydomowej stacji zwiększa użytek własny instalacji PV. Akumulator takiego auta stanowi dodatkowe urządzenie, które zasilane jest prądem. Ładowanie auta w takiej przydomowej stacji to okazja na zwiększenie użytku własnego. Innymi słowy: połączenie fotowoltaiki i auta elektrycznego to opłacalne rozwiązanie. Wystarczy zamontować stację do 22 kW mocy i zaopatrzyć się w odpowiedni zasobnik energii. Zapraszamy do kontaktu – we wszystkim pomożemy!