Artykuły

Instalacja Fotowoltaiczna także dla ROLNIKÓW!

Nie jest tajemnicą, że w przypadku działalności rolniczej jednym z kluczowych czynników sukcesu jest pogoda. To właśnie warunki atmosferyczne wpływają na to, czy rolnik zbierze plony – w efekcie oznacza to, że od pogody zależy rentowność prowadzonej działalności. Warto zwrócić uwagę także na to, że dzięki określonym warunkom atmosferycznym, a konkretnie dzięki słońcu, można zwiększyć wydajność gospodarstwa. W jaki sposób? Odpowiedzią jest tutaj fotowoltaika dla rolnika.

Energia elektryczna w nowoczesnym gospodarstwie rolnym

Działające obecnie na dużą skalę gospodarstwa rolnicze korzystają z rozmaitych udogodnień, dzięki którym praca rolników jest zoptymalizowana, a produkcja rolna – zmaksymalizowana. Rozwiązania te wykorzystują energię elektryczną, co wiąże się z kolei z rosnącymi kosztami, zwłaszcza przy coraz wyższych cenach prądu. W nowoczesnych gospodarstwach rolnych rozwiązanie stanowić może fotowoltaika, dzięki której produkcja prądu ze słońca jest darmowa.

Prąd ze słońca za 0 złotych

Fotowoltaika dla rolnika może być źródłem ogromnych oszczędności. Odpowiednio zaprojektowana instalacja PV umożliwia produkcję prądu za 0 złotych – prąd ze słońca nic nie kosztuje, choć oczywiście na wstępie należy zainwestować w samą instalację fotowoltaiczną (ta jednak może się zwrócić już w kilka lat!). Własny prąd z energii słonecznej pozwala na uniezależnienie się od zakładów energetycznych. Gospodarstwa, na których zamontowano panele fotowoltaiczne, mogą dzięki temu znacząco obniżyć koszty związane z pozyskaniem energii sieciowej.

Fotowoltaika dla rolnika z dotacją

Dostępne są różnorakie dotacje dla rolników, między innymi te przyznawane w ramach programu rządowego Argoenergia. Program ten umożliwia pozyskanie dofinansowania, które zostanie przeznaczone właśnie na montaż instalacji PV. Rolnik może uzyskać dofinansowanie w wysokości nawet 40% kwalifikowanych kosztów. Z tego programu skorzystać mogą gospodarstwa, które nie przekraczają powierzchni 300 ha.

Fotowoltaika – ekologiczne rozwiązanie

Rolnicy jak żadna inna grupa społeczna doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest troska o środowisko naturalne. Montaż instalacji fotowoltaicznej to krok, dzięki któremu można zadbać o ekologię – słońce jest bowiem energią odnawialną, a więc produkcja prądu ze słońca nie szkodzi naszej planecie tak jak tradycyjne metody wytwarzania prądu bazujące na paliwach kopalnych.