Artykuły

Czy pogoda ma wpływ na działanie paneli fotowoltaicznych?

Montaż paneli fotowoltaicznych zalecany jest na południowej stronie dachu albo działki. Czy to oznacza, że panele będą działały tylko w słoneczne dni? Wokół tej kwestii narosło wiele mitów – jak jest naprawdę?

Polacy coraz częściej decydują się na montaż paneli fotowoltaicznych i pozyskiwanie w ten sposób energii. To ekologiczne rozwiązanie, które równocześnie pozwala zaoszczędzić pieniądze. Działanie fotowoltaiki zależy m.in. od tego, na jakie rozwiązania sprzętowe zdecydujemy się podczas montażu. Nie da się jednak ukryć, że ważną rolę odgrywają tutaj także warunki pogodowe, na które nie mamy najmniejszego wpływu.

Zachmurzenie

Najczęściej spotykanym mitem jest to, że podczas zachmurzenia, gdy słońca nie widać na niebie, panele fotowoltaiczne nie działają, tj. nie produkują energii. Nic bardziej mylnego – gdy światło jest rozproszone, panele również pełnią swoją funkcję. Statystyki podają, że ilość wyprodukowanej energii w pochmurny dzień jest tylko o kilka procent niższa niż w dzień słoneczny. Odpowiednio dobrane rozwiązania sprzętowe zapewnią nam wydajność instalacji przez cały rok.

Deszcz

Ponieważ deszcz idzie w parze z zachmurzeniem, wpływa na wydajność paneli PV, obniżając ją. To, co może jednak zaszkodzić bezpośrednio panelom, to opady zawierające związki chemiczne, przez które ogniwa fotowoltaiczne ulegają zanieczyszczeniu. W efekcie zanieczyszczenia ogniw wydajność instalacji może być niższa także wtedy, gdy deszcz minie, a na niebie znów pojawi się słońce. Aby ten ewentualny problem rozwiązań, trzeba systematycznie czyścić panele, zwłaszcza wtedy, gdy opady deszczu były długotrwałe.

Śnieg

Pogoda w Polsce zmienia się, w efekcie czego śnieżne zimy powoli przechodzą do historii. Niemniej śnieg wciąż występuje w naszym kraju. Z tego powodu, decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych, należy mieć świadomość, że jest szansa, iż w naszej okolicy wystąpią opady śniegu, które mogą obniżyć wydajność instalacji PV o około 70%. Wszystko zależy od pokrywy śnieżnej – spadek wydajności do 30% jest następstwem warstwy śniegu wynoszącej 2-3 cm. Gdyby pokrywa śnieżna wynosiła 10 cm, możliwe jest całkowite zredukowanie pozyskiwania energii ze słońca. Z tego właśnie powodu zimą należy oczyszczać panele fotowoltaiczne ze śniegu.

Burze

Burze i towarzyszące im wyładowania atmosferyczne mogą realnie wpływać na nasze panele. Aby zabezpieczyć się przed konsekwencjami burzowej aury, warto wyposażyć instalację PV w ograniczniki przepięć albo elementy odgromowe.

Niska lub wysoka temperatura

Gdy temperatura spada poniżej zera lub staje się zbyt wysoka, ogniwa PV mogą ulec obniżeniu wydajności. Zarówno w przypadku mrozów, jak i nadmiernego nagrzania paneli fotowoltaicznych w efekcie wysokiej temperatury, możliwe są konsekwencje – w obu sytuacjach odnotować można stratę energii. Choć nie mamy żadnego wpływu na aurę, to można odpowiednio przygotować się na każdą pogodę i sprawić, że niesprzyjające warunki pogodowe wiązać się będą z możliwie jak najniższą stratą. Warto pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna jest inwestycją, która sprawdza się w różnych warunkach atmosferycznych i równocześnie generuje dla nas spore oszczędności.

Zapoznaj się z innymi artykułami: