Artykuły

Żywotność fotowoltaiki – jak długo może służyć instalacja PV oraz co na nią wpływa

Jak wygląda żywotność paneli PV? Czy montaż fotowoltaiki to inwestycja na lata? Co wpływa na wydajność takiej inwestycji? Odpowiadamy.

Już na wstępie warto zaznaczyć, że każde urządzenie ma swoją określoną żywotność – nic nie ma dożywotniej gwarancji. Jednak żywotność paneli PV jest stosunkowo wysoka. Wydajność instalacji fotowoltaicznej zależy zaś od kilku czynników, takich jak jakość paneli oraz miejsce ich montażu. Większość paneli objęta jest 25-letnim okresem gwarancji, ale według przeprowadzonych badań nawet 40-letnie ogniwa wciąż pracują w pełni sprawnie.

Podstawa – solidna konstrukcja

Żywotność paneli PV jest tak wysoka, ponieważ ich konstrukcja wyróżnia się względną prostotą i solidnością. Obudowa jest wytrzymała, a wnętrze nie zawiera delikatnych komponentów, które mogłyby się psuć lub łatwo uszkadzać. Dzięki temu panele PV są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Prawidłowo zamontowana instalacja oraz standardowe warunki atmosferyczne (bez ekstremalnych anomalii pogodowych) to gwarancja sprawnego działania paneli słonecznych przez wiele lat.

Z biegiem lat…

Wraz z upływem czasu spada stopniowo wydajność paneli fotowoltaicznych. Jednak spadek ten ma wartość symboliczną – szacuje się, że rocznie instalacja traci średnio 0,5% swojej wydajności. Oznacza to, że dwudziestopięcioletnia instalacja wciąż pracuje na poziomie 87,5% wydajności. Oczywiście im lepsze panele fotowoltaiczne, tym niższy spadek wydajności, dlatego warto inwestować w sprzęt wysokiej jakości i zadbać o ich prawidłowy montaż.

Moc z gwarancją na lata

Wspomniany spadek mocy ma największą wartość w pierwszych latach użytkowania. Wraz z upływem czasu jest on coraz mniejszy. Standardowa gwarancja na moc paneli PV zakłada, że w pierwszym roku pracy panele PV utracą 5% nominalnej mocy. Po dziesięciu latach działania instalacji fotowoltaicznej, panele PV mogą obniżyć swoją wydajność maksymalnie o 10%.

Standardowa gwarancja paneli fotowoltaicznych, która wynosi 25 lat, zakłada, że do końca upływu okresu gwarancyjnego panele PV będą miały wciąż 80% wydajności. Jeśli spadek wydajności byłby większy, jest to podstawa do wymiany. Oczywiście po upływie okresu gwarancji panele nie przestają działać. Według szacunków, żywotność paneli to okres znacznie dłuższy niż sama gwarancja, obejmujący bowiem od 40 do 50 lat.

Jak dbać o panele PV, aby przedłużyć ich żywotność?

Odpowiednie dbanie o panele PV z pewnością wpłynie na okres ich żywotności, a co za tym idzie – zminimalizuje spadki wydajności instalacji. Podstawą jest stałe monitorowanie działania instalacji oraz regularne sprawdzanie stanu technicznego, a w razie niepokojących sygnałów – kontakt z serwisantem. Dobrą praktyką jest również czyszczenie paneli fotowoltaicznych z zanieczyszczeń, m.in. z kurzu.

Zapoznaj się z innymi artykułami: