Fotowoltaika to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej Polaków – zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w przedsiębiorstwach. Choć jest coraz bardziej popularna, to wciąż towarzyszy jej wiele mitów, jak ten mówiący o tym, że panele fotowoltaiczne są źródłem dodatkowego ryzyka podczas burzy i że stanowią bezpośrednie zagrożenie – jaka jest jednak prawda?
Fotowoltaika a pioruny
Zacznijmy od tego, czy panele fotowoltaiczne faktycznie przyciągają pioruny? Odpowiedź jest jednoznaczna: nie! Panele PV nie ściągają piorunów, podobnie jak ich montaż na dachu budynku nie zwiększa ryzyka atmosferycznych wyładowań. Nie jest tajemnicą, że wysokość nad poziomem terenu jest jednym z czynników, które wpływają na to, czy należy obawiać się uderzenia pioruna. Jednakże metal nie przyciąga piorunów, a zatem to, że na dachu są zamontowane panele, nijak nie zwiększa prawdopodobieństwa, że uderzy w niego piorun. Podkreślić także należy, że energia elektryczna w instalacji PV również nie zwiększa ryzyka wyładowań atmosferycznych.
Zadbaj o bezpieczeństwo
Aby zachować ostrożność oraz zapewnić sobie bezpieczeństwo należy wziąć jednak pod uwagę kilka kwestii. Jednym z podstawowych czynników, jak chodzi o bezpieczeństwo instalacji PV, jest prawidłowo wykonany montaż paneli PV. Instalację paneli fotowoltaicznych na dachu należy połączyć także z montażem środków ochrony przeciwpożarowej, takich jak urządzenie przeciwprzepięciowe oraz odgromowe – pamiętając, iż instalacja paneli PV nie zmienia w żadnym stopniu ryzyka uderzenia pioruna. Zabezpieczenia tego typu pozwalają jednak złagodzić ewentualne zagrożenia, a także chronić samą instalację.
Piorun a uszkodzenie paneli
Uderzenie pioruna może uszkodzić panele PV czy też inne komponenty instalacji. W efekcie instalacja PV może stracić żywotność – zwłaszcza jeśli piorun uderzy w instalację więcej niż 1 raz. Piorun może także zaszkodzić baterii czy kontrolerowi ładowania systemu, jeżeli nie są zainstalowane piorunochrony. W jaki sposób panele PV mogą ucierpieć wskutek uderzenia pioruna? Poprzez przegrzanie systemu w efekcie uderzenia pioruna, uszkodzenie sprzętu w instalacji PV, przepięcia elektryczne, które mogą przemieścić się przewodami do innych części budynku czy też zakłócenia elektryczne w instalacji. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby przy montażu fotowoltaiki zadbać od razu o zabezpieczenie przed wyładowaniami atmosferycznymi.