Artykuły

Czy fotowoltaika jest dla każdego?

Czy fotowoltaika jest dla każdego?

O fotowoltaice wiele mówi się, zwłaszcza w obliczu podwyżek cen prądu, które stają się naszym udziałem. Czy jednak fotowoltaika jest dla każdego? Jakie warunki należy spełniać, aby czerpać korzyści z montażu paneli fotowoltaicznych? Odpowiadamy.

W ostatnich miesiącach wiele mówi się o fotowoltaice – między innymi w kontekście rosnących cen prądu. Fotowoltaika jest bowiem sposobem na spore oszczędności, jeśli idzie o zużycie energii elektrycznej. Energia ze słońca jest także ekologiczna i nie szkodzi środowisku, co także jest nie bez znaczenia. Montaż paneli słonecznych może być nie tylko ekonomicznie uzasadniony, lecz także przyczynić się w dużej mierze do ochrony naszej planety.

Dom czy blok? Na dachu czy na balkonie?

Panele fotowoltaiczne montować można w zasadzie w każdym budynku. Istotnym warunkiem jest ekspozycja na południową stronę, aby bez przeszkód pobierać energię ze słońca i przetwarzać ją w prąd. Instalację fotowoltaiczną zamontować można bez względu na wiek domu i jego powierzchnię. Panele PV równie dobrze sprawdzą się na dachu, jak i na elewacji, montowane są one także na specjalnych konstrukcjach budowanych na podłożu. Fotowoltaika coraz częściej wykorzystywana jest w budownictwie wielorodzinnym – także w blokach. Warunki montażu oraz wydajność danej instalacji PV profesjonalnie określi firma montażowa, doskonałym narzędziem ku temu jest audyt fotowoltaiczny.

Fotowoltaika – dla „Kowalskiego”, a także dla firmy i gospodarstwa rolnego

Panele fotowoltaiczne montowane są przez zwykłych „Kowalskich”, którzy chcą używać prądu pochodzącego z odnawialnych źródeł energii i w ten sposób skutecznie obniżać (nawet do zera!) swoje rachunki za energię elektryczną, ale nie tylko. Firmy coraz chętniej sięgają po pro-ekologiczne instalacje PV, aby zapewnić sobie niezależność w obliczu rosnących cen prądu, a także inne liczne korzyści związane z montażem takiej instalacji w przedsiębiorstwie. Jedną z nich jest możliwość sprzedaży nadwyżek prądu do sieci, do innych zalicza się amortyzację kosztów inwestycyjnych, a także zyski wizerunkowe związane z działaniami na rzecz środowiska. Na liczne profity związane z fotowoltaiką mogą liczyć także rolnicy – wystarczy wymienić kilka: ulgę inwestycyjną w podatku rolnym, możliwość leasingu, status prosumenta.

Instalacja PV – wiele możliwości, mało ograniczeń

Jak widać, montaż instalacji fotowoltaicznej to proces, który można łatwo przeprowadzić. Z pomocą doświadczonej firmy jest to przysłowiowa „bułka z masłem”. Co ważne, skorzystać można z dotacji – zarówno dla osób prywatnych, jak i dla firm czy gospodarstw rolnych. Zwrot z inwestycji nastąpi szybciej niż można by się spodziewać, zwłaszcza w obliczu coraz większych podwyżek cen energii elektrycznej.