Artykuły

Po jakim czasie zwraca się inwestycja w fotowoltaikę w domu?

Opłacalność fotowoltaiki jest jedną z kluczowych kwestii, jaką biorą pod lupę osoby planujące montaż paneli fotowoltaicznych w swoim domu. Kiedy zwróci się inwestycja w panele PV? Odpowiadamy.

Aby udzielić precyzyjnej odpowiedzi na pytanie, po jakim czasie zwraca się inwestycja w fotowoltaikę, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, jakie na to wpływają. Pewne jest jednak, że w dłuższej perspektywie zwrot z takiej inwestycji jest gwarantowany.

Dodatkowo należy podkreślić, że wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna wykorzystywana w instalacji fotowoltaicznej, jest coraz bardziej popularne, m.in. przez wzgląd na to, jak dynamicznie rosną ceny prądu. Fotowoltaika pozwala uniezależnić się od dystrybutorów energii sieciowej, a także pozytywnie wpływa na środowisko.

Kiedy zwraca się inwestycja w fotowoltaikę?

Szacuje się, że fotowoltaika w domu zwraca się w okresie od 5 do 10 lat. Jednak, aby sprecyzować ten czas dla konkretnego gospodarstwa domowego, należy najpierw przeanalizować takie czynniki jak:

  • parametry instalacji PV,
  • ulokowanie paneli,
  • zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na prąd,
  • koszty montażu paneli,
  • pozyskane dofinansowanie lub dotacje,
  • stale rosnące ceny prądu.

Warto też podkreślić, że inwestycja w fotowoltaika to nie tylko zakup paneli, ale także ich montaż, jak i przyłączenie całej instalacji do sieci elektrycznej.

Ile kosztuje fotowoltaika i dlaczego generuje oszczędności?

Instalację o mocy 3 kW można zamontować z naszą firmą już od 13 700 zł brutto. Fotowoltaika jest rozwiązaniem, dzięki któremu możliwa jest produkcja darmowego prądu z energii słonecznej. Tak więc znając koszt rocznych rachunków za prąd, a także koszt fotowoltaiki, łatwo oszacować można, w jakim czasie taki wydatek się zwróci i od jakiego momentu cieszyć się można zupełnie darmowym prądem. Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami, jeśli interesuje Cię montaż fotowoltaiki!