Artykuły

Po jakim czasie zwraca się inwestycja w fotowoltaikę w domu?

Planujesz montaż paneli fotowoltaicznych na dachu swojego domu, ale masz wątpliwości co do opłacalności zrealizowania takiej inwestycji? Jeśli współpracujesz z profesjonalistami, otrzymasz kompleksowe wsparcie i wyliczenia, które pomogą Ci oszacować średni czas zwrotu zakupu pełnej instalacji modułów PV dla domu jedno- lub wielorodzinnego. Chcesz dowiedzieć się więcej, jak oszacować opłacalność montażu fotowoltaiki i w jaki sposób można to zrobić? W poniższym poradniku znajdziesz wiele przydatnych informacji.

Okres zwrotu inwestycji w panele fotowoltaiczne – od czego zależy?

Choć instalacja fotowoltaiczna generuje ogromne oszczędności, szczególnie w przypadku nieruchomości ogrzewanych prądem, to jednak początkowe koszty przeprowadzenia montażu powodują, że okres zwrotu jest dość długi. Średnio przyjmuje się, że profesjonalna instalacja PV dla domu zwraca się po ok. 10-15 latach.

Jest też kilka czynników, które rzutują bezpośrednio na opłacalność przeprowadzenia takiej inwestycji oraz prognozowany okres zwrotu. Chcesz dowiedzieć się, co wpływa na to, jak szybko zaczniesz korzystać z darmowej energii elektrycznej w swoim domu? Oto kilka elementów:

  1. Parametry instalacji fotowoltaicznej – mowa tu przede wszystkim o mocy poszczególnych modułów, wydajności sterownika oraz miejscu montażu modułów. Im mocniej nasłonecznione będą panele, tym więcej energii wyprodukują. Tym samym szybciej odnotujesz zwrot inwestycji.
  2. Koszty montażu i zakupu instalacji fotowoltaicznej – im wyższe koszty poniesiesz za zakup podzespołów do instalacji fotowoltaicznej oraz im więcej weźmie ekipa montażowa, tym dłuższy będzie potencjalny okres zwrotu inwestycji.
  3. Dotychczasowa wysokość rachunków za energię elektryczną – w trakcie szacowania opłacalności inwestycji w fotowoltaikę dla domu musisz wziąć pod uwagę swoje dotychczasowe rachunki za energię elektryczną. Nowoczesna instalacja jest w stanie pokryć nawet do 100% zapotrzebowania budynku na prąd. To oznacza, że w skali miesiąca zaoszczędzisz nawet pełne rachunku za energię – w skrajnych przypadkach nawet kilkaset złotych.
  4. Uzyskane dopłaty i dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej – jeśli udało Ci się zdobyć dopłatę do fotowoltaiki, np. w ramach programu Mój Prąd, możesz realnie zredukować czas zwrotu inwestycji. 
  5. Aktualne ceny energii elektrycznej u publicznych dostawców – istotnym wyznacznikiem opłacalności zainwestowania w panele fotowoltaiczne dla domu są aktualne ceny u dostawców energii. Im będą wyższe, tym szybszy zwrot poniesionych kosztów za montaż modułów PV wraz z pełnym oprzyrządowaniem. Dodatkowo wszystkie nadwyżki energii produkowane przez system fotowoltaiczny mogą być przekazywane do publicznej sieci energetycznej, a tym samym generuje to dodatkowe oszczędności, a nawet zyski na rachunkach za prąd.
  6. Poziom termomodernizacji budynku – im lepiej zaizolowany budynek i mniejsze straty ciepła, tym większe oszczędności na energii elektrycznej. W skali kilkunastu lat eksploatacji systemu fotowoltaicznego może okazać się, że panele wygenerują oszczędności na poziomie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Teraz już wiesz, od czego zależy czas zwrotu inwestycji w panele fotowoltaiczne dla domu. Jeśli jednak nie potrafisz samodzielnie oszacować opłacalności takiego przedsięwzięcia, koniecznie skontaktuj się z ekspertami w dziedzinie OZE i fotowoltaiki dla domu. Otrzymasz pełne wsparcie techniczne, doradztwo, a także propozycję montażu systemu w cenie, która pozwoli na osiągnięcie szybkiego okresu zwrotu, nawet poniżej 10 lat.

Rozliczenia nadwyżek z systemu fotowoltaiki dla domu – jak są rozliczaniu prosumenci?

Nowe przepisy rozliczeń prosumentów w Polsce wymagają używania do tego systemu net-bilingu. Zasada jest prosta. Prosument korzystający z instalacji fotowoltaicznej, której koszty montażu częściowo pokrył z dotacji rządowych, musi rozliczać się metodą net-billingu. To polega na tym, że dom z fotowoltaiką może wykorzystywać publiczną sieć energetyczną tak, jak wirtualny magazyn, z którego pobiera potrzebną energię elektryczną, której akurat nie dostarczyła instalacja fotowoltaiczna. 

W ramach takiej formy rozliczeń zostało też przygotowane specjalne konto rozliczeniowe, gdzie nadwyżki wypracowane przez fotowoltaikę dla domu będą przekazywane na ewentualne rachunki za zużyty prąd dostarczony przez zakład energetyczny.

Zwrot fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego – przykładowe obliczenia

Załóżmy, że fotowoltaika jest naprawdę opłacalną inwestycją, ale nie do końca wiesz, z czego to wynika. Aby lepiej zobrazować, jakie oszczędności można wypracować dzięki zainstalowaniu systemu fotowoltaiki dla domu, przedstawiamy przykładowe obliczenia.

Roczne zużycie prądu w domu: 2000 kWh

Typ dachu: skośny.

Dotacja: Mój Prąd.

W przypadku takiego zapotrzebowania potrzebne będzie ok. 6 modułów, których koszt wraz z montażem wyniesie ok. 15-17 tysięcy złotych. W przypadku uzględnienia średniorocznego zużycia energii zgodnie z powyższymi danymi okres zwrotu inwestycji powinien wynieść nie więcej niż 10-11 lat. Co więcej, po ponad 20 latach eksploatacji systemu fotowoltaiki w domu korzyści mogą sięgnąć prawie 30 tys. złotych.

Kalkulator fotowoltaiczny, czyli jak obliczyć opłacalność systemu PV? Podsumowanie

Jeśli chcesz mieć pewność, że poniesione koszty w ramach montażu instalacji fotowoltaiki dla domu zwrócą się stosunkowo szybko, koniecznie skorzystaj z kalkulatora fotowoltaicznego. Po oszacowaniu i ustaleniu, kiedy możliwy będzie realny zwrot inwestycji, bedziesz w stanie ustalić też: potrzebną liczbę modułów instalacji, szacunkową cenę inwestycji, jaka będzie powierzchnia instalacji oraz jaka będzie oszczędność dla domowego budżetu w ramach energii enegrowanej przez moduły PV.