Artykuły

Jakie rachunki za prąd przy korzystaniu z fotowoltaiki?

Polska zobowiązała się w pakiecie klimatyczno-energetycznym, że do 2020 roku 15% energii będzie pochodzić z odnawialnych źródeł, oczywiście nie chodzi tutaj jedynie o fotowoltaikę. Ale fotowoltaika to inwestycja, która się opłaca, każdemu.

Coraz częściej pojawia się na dachach budynków miejskich, przedsiębiorstw i domów jednorodzinnych w dużych miastach. Fotowoltaika i Warszawa? To ma sens. Jak zresztą w każdym innym miejscu w naszym kraju.

Jak działa fotowoltaika?

Jak doskonale wiemy panele fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną, którą możemy z powodzeniem wykorzystać w domu, gospodarstwie lub w firmie. Co więcej, są to tak wydajne instalacje, że wytwarzają więcej prądu niż jest nam potrzebne. Co w takiej sytuacji? Wtedy nadwyżkę prądu przekazujemy do sieci, co więcej, możemy ją odebrać wtedy, gdy nasze zapotrzebowanie na energię będzie większe.

Jak założenie fotowoltaiki przekłada się na domowy budżet?

Bardzo dobrze, o ile założenie odpowiedniej, dostoswanej do naszych potrzeb, instalacji powierzymy fachowcom. Wtedy fotowoltaika może nawet spowodować, że rachunki za prąd obniżą się o 70-80%, a nawet ponad 90%. Co oznacza oszczędność nawet kilku tysięcy złotych w skali roku. Zwłaszcza, że mamy w Polsce sporo możliwości dofinansowania do budowy własnej elektrowni słonecznej.

Fotowoltaika Warszawa – czy domy w mieście korzystają z paneli?

Systemy fotowoltaiczne kojarzą się przeważnie z terenami wiejskimi, z tym że zakłada się przeważnie na niewielkich domach tam stojących. A tak naprawdę fotowoltaika w dużych miastach ma się świetnie. Mieszkańcy Warszawy coraz częściej decydują się na założenie paneli fotowoltaicznych na swoich domach i obniżenie tym samym rachunków za prąd. Co więcej na to źródło energii decydują się również władze miasta i planują założyć instalacje fotowoltaiczne m.in. na budynkach miejskich.

Niezależnie od tego, czy wyposażymy w panele fotowoltaiczne dom, firmę czy urząd, świadomość tego, że nie jest się już narażonym na wzrost cen energii elektrycznej jest bezcenna.

Zapoznaj się z innymi artykułami: