Współcześnie panele fotowoltaiczne to popularne rozwiązanie, dzięki któremu można produkować energię ze słońca zupełnie za darmo. Jak jednak wyglądały początki fotowoltaiki? Odpowiadamy.
Panele fotowoltaiczne zyskują w naszym kraju coraz większą popularnością – jest to całkowicie zrozumiałe, ponieważ dzięki nim można zredukować rachunki za prąd niemal do zera. Zwłaszcza obecnie, kiedy ceny energii elektrycznej drastycznie rosną, instalacja paneli PV umożliwia spore oszczędności.
Początki fotowoltaiki
Pierwsze przypadek zastosowania energii słonecznej datuje się na początek XIX wieku. Odkryte wówczas zostało zjawisko fotowoltaiczne, które polega na konwertowaniu promieni słonecznych w energię elektryczną. Odkrywcą zjawiska fotowoltaicznego był francuski fizyk – Edmond Becquerel.
Krzem w historii fotowoltaiki
Rozwój fotowoltaiki łączy się mocno z wykorzystaniem krzemu w produkcji ogniw słonecznych. Dzięki nim o 6% zwiększyła się efektywność zwrotu energetycznego. To właśnie spowodowało, że wzrosło zainteresowanie fotowoltaiką. Następnie instytucje naukowe rozpoczęły prace nad usprawnianiem już działających rozwiązań, co przełożyło się na jeszcze większą wydajność ogniw.
Rozkwit fotowoltaiki w XX wieku
Z uwagi na zjawiska społeczne oraz gospodarcze, które przypadły na XX wieku, takie jak aktywność proekologiczna, embargo na import paliw z arabskich krajów czy spore inwestycje w badania naukowe poświęcone odnawialnym źródłom energii. Na II połowę XX wieku przypada najbardziej dynamiczny wzrost zainteresowania panelami fotowoltaicznymi.
Pierwsze panele fotowoltaiczne w Polsce
W 2021 roku powstała pierwsza elektrownia słoneczna w naszym kraju, dokładnie w Wierzchosławicach. Elektrownia ma moc przekraczającą 1MKW. W kolejnych latach technologię fotowoltaiczną wykorzystywano zarówno w instytucjach czy firmach, jak i domach jednorodzinnych.
Fotowoltaika dzisiaj
Obecnie panele fotowoltaiczne na polskich dachach to częsty widok. Są wykorzystywane zarówno na użytek prywatny, jak i komercyjnie. Instalacja PV pozwala znacząco ograniczać koszty wytwarzania energii, a przy tym jest rozwiązaniem ekologicznym, które wspiera kondycję naszej planety.