Artykuły

Dlaczego instalacje fotowoltaiczne są korzystne dla rolników?

Płacisz wysokie rachunki za prąd w swoim gospodarstwie rolnym? Jest łatwy sposób na oszczędności – fotowoltaika dla rolnika! Dowiedz się więcej o atutach instalacji fotowoltaicznej!

Fotowoltaika to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą obniżyć koszty energii elektrycznej, a przy okazji – zadbać o środowisko naturalne. Zapotrzebowanie na energię w gospodarstwie rolnym może być znacznie większe niż w przedsiębiorstwie czy w gospodarstwie domowym. Warto przy tym zauważyć, że im większe jest zapotrzebowanie na energię, tym bardziej opłaca się zainwestować w fotowoltaikę.

Wykorzystaj niewykorzystaną przestrzeń

Montaż paneli fotowoltaicznych odbywa się najczęściej na dachu, a więc na powierzchni, która nie jest wykorzystana w inny sposób. Alternatywnym rozwiązaniem, również często stosowanym, jest montaż na gruncie. Profesjonalna firma wykonawcza, taka jak PGM Fotowoltaika, pomoże Ci wybrać optymalne miejsce na montaż paneli fotowoltaicznych w Twoim gospodarstwie rolnym.

Z korzyścią dla budżetu oraz dla klimatu

Instalacja PV nie tylko zmniejsza konsekwencje stale rosnących cen prądu, ale też wspiera walkę z coraz bardziej odczuwalnymi zmianami klimatu. Jest to sposób pozyskiwania energii, dzięki któremu środowisko naturalne nie ponosi negatywnych konsekwencji związanych z wydobyciem paliw kopalnych. Dla osób prowadzących działalność rolniczą kwestie klimatu są z reguły wyjątkowo istotne, gdyż mają bezpośredni związek.

Finansowanie – fotowoltaika dla rolnika

Rolnicy mogą liczyć na korzystne dotacje, jeśli planują montaż fotowoltaiki. Jednym z głównych programów dofinansowań dla rolników jest Agroenergia – w ramach tego programu zyskać można dofinansowanie nawet do 25 tysięcy złotych. Program zaplanowany jest na najbliższe kilka lat (do 2027 roku), przeznaczony jest dla właścicieli lub dzierżawców nieruchomości rolnych o powierzchni od 1 do 300 ha, prowadzących działalność od co najmniej 1 roku.

Taką inwestycję można także odliczyć:

  • 25% wydatków można odliczyć od podatku rolnego,
  • 23% wydatków można odliczyć od podatku VAT.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o montażu instalacji PV na swoim gospodarstwie, zapraszamy do kontaktu!