Artykuły

Fotowoltaika w Polsce i na świecie

Instytut Energetyki Odnawialnej co rok publikuje raport na temat rynku fotowoltaiki w Polsce. Jakie mamy wnioski? Bardzo dobre, w ciągu ostatnich trzech lat coraz więcej osób decyduje się na ekologiczne źródła energii jakimi są systemy fotowoltaiczne. Co oczywiście nie znaczy, że nie może być lepiej.

Systemy fotowoltaiczne w Polsce

Jeszcze w 2018 roku moc, jaka znalazła się w instalacjach fotowoltaicznych wyniosła ok 500 MW. Pod koniec 2019 roku łączna moc systemów (instalacji) fotowoltaicznych znajdowała się na poziomie 1500 MW, a w maju 2020 roku – ponad 1950 MW. Na jakim miejscu, jeśli chodzi o nowe systemy fotowoltaiczne (roczny przyrost mocy), znajdujemy się w Unii Europejskiej? W 2018 roku byliśmy na 9., a w 2020 jesteśmy na 5. Co świadczy o tym, że rynek fotowoltaiki rozwija się u nas prężnie. Kto najchętniej korzysta z systemów fotowoltaicznych?

Mikroinstalacje fotowoltaiczne dominują na rynku

Po fotowoltaikę chętnie sięgają klienci indywidualni i biznesowi. W 2019 roku aż 75% mocy produkowanej przez instalacje fotowoltaiczne pochodziło z gospodarstw domowych, a 25% z przedsiębiorstw. W samym 2019 roku przyłączono do sieci 104 000 mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Systemy fotowoltaiczne na świecie

Mimo tego, że jest coraz lepiej, daleko nam np. do takich krajów jak Chiny, Indie, czy USA. To przede wszystkim kraje o znakomitych warunkach klimatycznych dla fotowoltaiki, które inwestują ogromne kwoty między innymi w powstawanie farm fotowoltaicznych. Takie farmy, położone na bardzo dużym obszarze, potrafią wytworzyć około 1500 MW mocy. Jeśli porównamy się z Europą, to wprawdzie jesteśmy w czołówce jeśli chodzi o zakładanie nowych instalacji, ale zdecydowanie gorzej wygląda, jeśli porównamy łączną zainstalowaną moc w fotowoltaice. Niemcy mają elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 50 GW, dla porównania, Włochy wytwarzają ponad 21 GW, Wielka Brytania – 13,3 GW, Polska – 2 GW. Jak widać w tej kwestii mamy jeszcze sporo do nadrobienia.

Zapoznaj się z innymi artykułami: