Artykuły

Fotowoltaika tylko na dachach domów?

Fotowoltaika to rozwiązanie, które staje się coraz bardziej powszechne z uwagi na oszczędności, jakie ze sobą niesie. Panele słoneczne widoczne są na dachach domów, ale nie tylko – ich montaż możliwy jest także na innych powierzchniach. Jakich? Zapraszamy do lektury!

Panele fotowoltaiczne pozwalają wytwarzać energię elektryczną ze słońca. Co za tym idzie, prąd uzyskany w ten sposób nic nie kosztuje. To atrakcyjna perspektywa dla wielu gospodarstw domowych czy też firm, zwłaszcza w obliczu stale rosnących cen prądu. Montaż paneli PV umożliwia zatem spore oszczędności poprzez zminimalizowanie opłat za prąd niemal do zera. Dzięki temu poczyniona inwestycja na wykonanie takiej instalacji może zwrócić się nawet w kilka lat!

Panele fotowoltaiczne na dachu

Aby panele fotowoltaiczne działały wydajnie, powinny być zamontowane w stronę słońca. Na montaż paneli wybiera się w związku z tym miejsce skierowane na południe, z dobrą ekspozycją na słońce. Z tego powodu najczęściej zalecaną przestrzenią na montaż paneli jest dach budynku. Zwykle jest on skonstruowany tak, że pozwala na wyeksponowanie paneli w stronę promieni słonecznych, unikając przy tym zacienień np. ze strony drzew. Dach to jednak niejedyne miejsce, które się dobrze sprawdza, co jest dobrą informacją dla osób, które nie mogą lub nie chcą montować paneli w taki sposób. Kluczowy przy wyborze miejsca montażu paneli PV będzie jeszcze kąt nachylenia podłoża – panele powinny być montowane pod kątem 35-38 stopni.

Montaż paneli PV na gruncie

Jedną z alternatyw dla montażu paneli fotowoltaicznych na dachu jest montaż na gruncie. Oczywiście, aby zdecydować się na takie rozwiązanie, trzeba posiadać większą działkę, na której stanie konstrukcja stalowa, a na niej zamontowane zostaną właśnie panele słoneczne. Ważne jest, aby miejsce było nasłonecznione i aby nic nie „zabierało” słońca. Na gruncie powstają również większe elektrownie słoneczne, może to być zatem doskonała opcja dla przedsiębiorstw czy gospodarstw rolnych, które chcą produkować energię na większą skalę.

Montaż fotowoltaiki na elewacji budynku

Innym sposobem jest montaż paneli na elewacji budynku, najczęściej odbywa się on na balkonie czy tarasie. Takie rozwiązanie zda egzamin, jeśli na dachu nie ma takiej możliwości (np. z uwagi na okna połaciowe). Na taki montaż paneli decydują się także mieszkańcy bloków, po uzyskaniu stosownych zgód od wspólnoty czy spółdzielni mieszkaniowej.

Jeśli rozważasz montaż paneli PV, zapraszamy do kontaktu! Nasz zespół przeprowadzi profesjonalny audyt fotowoltaiczny i pomoże Ci w wyborze optymalnego miejsca i sposobu na montaż Twojej instalacji fotowoltaicznej.