Artykuły

Dlaczego w ostatnich 2 latach fotowoltaika stała się taka modna?

Jeśli chodzi o systemy fotowoltaiczne, Warszawa – podobnie jak i pozostałe części Polski – stanowią doskonały przykład na to, jaką popularnością cieszy się ta technologia w ostatnim czasie. Na dachach domów, firm i budynków użyteczności publicznej coraz częściej zobaczyć można charakterystyczne panele słoneczne, które służą do wytwarzania energii elektrycznej ze słońca. Szacuje się, że wzrost mocy zainstalowanej fotowoltaiki wyniósł więcej niż 150%. Skąd tak duże zainteresowanie montażem paneli fotowoltaicznych, który wiąże się przecież z inwestycją finansową? 

Ekologia 

Świadomość ekologiczna wśród Polaków rośnie. Z roku na rok coraz bardziej zdajemy sobie sprawę, że odnawialne źródła energii to dobry wybór dla naszej planety. Bez wątpienia fakt, że instalując panele fotowoltaiczne, możemy zadbać o środowisko naturalne, jest istotną motywacją dla części osób decydujących się przejść na zieloną stronę mocy. 

Oszczędność

To, że ceny prądu w ostatnim czasie znacząco wzrosły, wielu osobom uzmysłowiło, iż warto się uniezależnić i postawić na darmowe źródła energii, takie jak systemy fotowoltaiczne. Decydując się na montaż fotowoltaiki, można ograniczyć rachunki za prąd nawet do zera, co stanowi kuszącą perspektywę z uwagi na oszczędności, jakie da się w ten sposób generować w skali roku. 

Dotacje 

Nie bez wpływu na popularność fotowoltaiki pozostaje kwestia dotacji, z jakich można skorzystać, znacząco zmniejszając potrzebne nakłady finansowe. Przykładem są między innymi programy rządowe takie jak Mój Prąd albo Czyste Powietrze, ale też programy wojewódzkie, powiatowe bądź gminne. Osobną kategorią wsparcia są dotacje dedykowane firmom albo rolnikom. 

Dostępność 

Jeśli chodzi o systemy fotowoltaiczne, Warszawa czy inne duże aglomeracje nie są jedynym miejscem, w którym instaluje się panele słoneczne. Dzięki coraz większej przystępności cenowej panele montowane są w całym kraju, a o montażu nie decyduje już zasobność portfela. 

Zapoznaj się z innymi artykułami: