Artykuły

Jakie podwyżki za prąd mogą nas czekać w 2022 roku?

Podwyżki prądu i galopująca inflacja mocno niepokoją wielu Polaków. Rachunki za energię elektryczną już drastycznie podskoczyły, a na tym nie koniec – na 2022 rok planowane są kolejne wzrosty cen.

Okazuje się, że obecnie płacimy historycznie wysoką cenę za prąd. Niestety w 2022 roku ceny prądu dalej pójdą w górę. Wstępne kalkulacje zakładają, że prąd będzie droższy od 11% do nawet 20%. W przypadku firm – ceny za energię będą jeszcze wyższe.

Stałe podwyżki cen

Warto wrócić do 2020 roku, kiedy to miały miejsce pierwsze drastyczne podwyżki prądu. Wówczas rząd deklarował, że obywatele nie odczują wzrostów cen i zapewniał, że przyznawane będą rekompensaty. Niestety, jak dotąd nie weszły one w życie. Rok 2021 przyniósł kolejne podwyżki, a na rok 2022 spekuluje się wzrosty o nawet 40%. Z obliczeń specjalistów wynika, że taka podwyżka nas nie dotknie, jednak już przewidywane 20% przełoży się znacząco na wysokość comiesięcznych rachunków.

Z czego wynikają podwyżki prądu?

Na ten moment firmy energetyczne sprzedają prąd gospodarstwom domowym w cenie 30 gr/kWh netto. Chcąc oszacować podwyżki cen prądu w roku 2022, można bazować na tym, jakie ceny składowe wpływają na koszt działalności firm energetycznych oraz taryf, jakie ustalają. Idąc tym tropem – podwyżki cen prądu zależeć będą m.in. od:

  • ceny CO2,
  • ceny węgla,
  • ceny gazu.

Ceny te już teraz są na wysokim poziomie. Dodatkowo wzrosły ceny certyfikatów, które wspierają ekologiczne elektrownie zbudowane przed rokiem 2015. W 2022 roku koszt zakupu tzw. zielonego certyfikatu będzie wynosił 18,5% względem ilości energii, jaką elektrownia dostarcza swoim odbiorcom.

Zgodnie z szacunkami podwyżki mogą sprawić, że za kWh będziemy płacić już nie 30 gr, a nawet 37 gr (o ile rząd albo URE nie podniosą jeszcze opłaty mocowej).

Fotowoltaika – sposób na oszczędności w 2022 roku

Aby uniezależnić się od stale wzrastających cen prądu, warto już teraz pomyśleć o montażu paneli fotowoltaicznych. Taka inwestycja pozwoli obniżyć rachunki za prąd nawet do kilkunastu złotych miesięcznie! Dodatkowo jest to rozwiązanie ekologiczne, które pozytywnie wpływa na kondycję środowiska. Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami!