Artykuły

Jakie są komponenty instalacji fotowoltaicznej?

Fotowoltaika dla domu jest zagadnieniem, które interesuje coraz większą liczbę Polaków. Pozwala bowiem na oszczędności, a przy tym – chroni środowisko. Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna wytwarza prąd ze słońca dzięki zjawisku, które określa się mianem efektu fotowoltaicznego. Na czym ono polega? W półprzewodniku powstaje siła elektromotoryczna, a energia słoneczna transformuje w prąd stały. Zachodzi to w ogniwach fotowoltaicznych, z których składają się panele. Aby lepiej zrozumieć działanie fotowoltaiki, warto znać komponenty, z których tworzy się instalację.

Fotowoltaika dla domu – komponenty

W skład instalacji PV pracującej w sieci, czyli on-grid, wchodzą panele fotowoltaiczne, które montuje się najczęściej na dachu lub elewacji; falownik, montowany w środku budynku; okablowanie; system zabezpieczeń, a także elementy montażowe. Wszystkie te elementy powinny cechować się wysoką jakością oraz zostać prawidłowo zamontowane.

Z jakich komponentów korzystamy?

  • Panele fotowoltaiczne

Instalacje fotowoltaiczne montowane przez PGM Fotowoltaika bazują na panelach produkowanych w Europie, marki StarkeSolar. Wyróżnia je solidna konstrukcja oraz wysoka odporność na warunki zewnętrzne. Posiadają moc od 270W do 330W. Panele XEON wybieramy, ponieważ cechuje je najwyższa sprawność produkcyjna, jak również ponadprzeciętna jakość krzemu wykorzystywanego w procesie produkcji pojedynczych celi.

  • Falownik

Równie istotnym komponentem jest falownik. Jego rolą jest przemiana prądu stałego powstającego w panelach w prąd zmienny. Na tym nie koniec – falownik odpowiada za kontrolę pracy całej instalacji, zabezpieczając równocześnie przed nieprawidłowościami w działaniu. Co ważne, falownik optymalizuje też uzyski z paneli. W PGM Fotowoltaika wybieramy falowniki GODWEE – wiodacego producenta i eksportera falowników. Wyróżnia je wytrzymałość oraz bezawaryjność, dzięki czemu cieszą się światową renomą.

  • Okablowanie, system zabezpieczeń, elementy do montażu

Także wybierając dodatkowe elementy, bez których montaż instalacji PV nie byłby możliwy, stawiamy na pewne rozwiązania. W PGM Fotowoltaika jesteśmy przekonani o tym, że jakość wszystkich komponentów ma przełożenie na działanie i wydajność instalacji. A przy tym zapewniamy profesjonalny montaż.

Zapoznaj się z innymi artykułami: