Artykuły

Systemy fotowoltaiczne na całych osiedlach

Potencjał fotowoltaiki, zarówno pod kątem oszczędności, jakie wynikają z pozyskiwania energii ze słońca, jak i ekologii, jest obecnie powszechnie doceniany. Instalacje fotowoltaiczne montują zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i firm – ale nie tylko. Współcześnie standardowym widokiem jest fotowoltaika na sąsiednich dachach czy w całej okolicy. Opłacalność darmowego prądu ze słońca dostrzegają mieszkańcy wspólnot mieszkaniowych czy nowoczesnych osiedli z zabudową szeregową. Instalacje fotowoltaiczne tego typu warto rozważyć z kilku powodów.

Darmowy prąd ze słońca

Odnawialne Źródła Energii to doskonały sposób na oszczędności finansowe oraz ochronę naszego środowiska. Obecnie taki sposób pozyskiwania energii, jak za sprawą instalacji fotowoltaicznych, to już nie trend, a wyraz przyszłościowego myślenia i troski o naszą planetę. Fotowoltaika stanowi jeden z najbardziej wydajnych, najtańszych, a także najłatwiejszych do zorganizowania sposobów na darmową energię.

Panele fotowoltaiczne dla osiedli

Instalacje fotowoltaiczne montowane są zazwyczaj na dachach albo na elewacjach budynków, powszechnym rozwiązaniem jest także tworzenie dedykowanych konstrukcji. Dzięki temu można tworzyć instalacje przeznaczone do wytwarzania prądu dla wielu odbiorców, np. mieszkających na jednym osiedlu. W efekcie wszystkie domy mogą czerpać darmowy prąd ze słońca, a współdzielony koszt inwestycji w fotowoltaikę jest dużo niższy niż w przypadku montażu dla jednego budynku.

Fotowoltaika na nowych osiedlach

Montaż fotowoltaiki w nowych inwestycjach deweloperskich, takich jak osiedla domów jednorodzinnych, spotyka się obecnie coraz częściej. Nic w tym dziwnego, gdy weźmie się pod uwagę myśl ekologiczną napędzającą najnowsze technologie budowlane. Także inne rozwiązania, np. oświetlenie LED-owe, odpowiednia izolacja budynków czy gromadzenie deszczówki, by później ją wykorzystać, wpisują się w tę tendencję. Deweloperzy wiedzą o tym, że rośnie świadomość ekologiczna społeczeństwa oraz oczekiwania przyszłych kupujących i coraz częściej przewidują montaż instalacji fotowoltaicznych już na etapie budowy.

Fotowoltaika – dlaczego warto?

Jakie są plusy instalacji fotowoltaiki na osiedlu domów mieszkaniowych? Zaliczają się do nich m.in.:

  • nakład finansowy na inwestycję dzielony na wszystkie domy,
  • niższe rachunki za prąd w poszczególnych lokalach,
  • niższy koszt eksploatacji terenów wspólnych osiedla,
  • zielona energia – realny wpływ na kondycję środowiska.