Artykuły

Nowe dotacje na instalacje fotowoltaiczne w 2021 roku

Instalacje fotowoltaiczne, choć z roku na rok są coraz bardziej popularne, dla wielu osób wydają się poza zasięgiem z uwagi na inwestycję, jaką trzeba poczynić, aby zamontować na dachu panele PV. Rozwiązaniem, które przyciąga jednak wiele zainteresowanych osób i ułatwia im sfinansowanie takiej inwestycji, są dotacje fotowoltaiczne. To właśnie dzięki nim instalacji fotowoltaicznych pojawia się w Polsce tak wiele.

Dotacje fotowoltaiczne – skąd ich dostępność?

Możemy obecnie obserwować co najmniej kilka programów dopłat do fotowoltaiki. Wynika to m.in. z faktu, że udział odnawialnych źródeł energii jest w Polsce zbyt mały względem proekologicznych wytycznych Unii Europejskiej. Dzięki montażowi przydomowych mikroinstalacji możliwe jest rozwiązanie tego problemu. Właśnie dlatego osoby, które zdecydują się na montaż fotowoltaiki, są beneficjentami licznych korzyści. Poza oszczędnościami, wynikającymi z posiadania instalacji PV, skorzystać mogą m.in. z dotacji unijnych na poczet montażu fotowoltaiki.

Różne formy dotacji

Istnieje wiele możliwości w zakresie pozyskania dotacji – dostępne są bezzwrotne dofinansowania albo pożyczki. Skorzystanie z takiej pomocy może znacząco zmniejszyć koszt montażu fotowoltaiki, a co za tym idzie – skrócić także czas zwrotu z takiej inwestycji. Dostępne programy to m.in.:

  • ulga termoizolacyjna,
  • Argoenergia – program dla rolników,
  • Energia Plus,
  • Czyste Powietrze,
  • pożyczki regionalne,
  • pożyczki bankowe,
  • Mój Prąd – aktualnie niedostępny, wraca jednak w lipcu 2021 roku.

Dotacje do fotowoltaiki – co warto wiedzieć?

Co ważne, fotowoltaika z dofinansowaniem to niejedyna szansa, aby zaoszczędzić. Już odpowiednie obliczenia mocy instalacji, na bazie audytu fotowoltaicznego, gwarantują znaczne obniżenie wydatków. Prosumenci mogą także oszczędzać na rachunkach za sprawą systemu rozliczeń z zakładem energetycznym. Wnioskowanie o dofinansowanie nie jest jednak złożoną procedurą, a na jego pozytywnym rozpatrzeniu można sporo skorzystać.

Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą, aby dowiedzieć się więcej. Chętnie odpowiemy na Państwa pytania, zwłaszcza w sprawie programu Mój Prąd, który od lipca znów zostaje uruchomiony.