Na zakładanie fotowoltaiki decyduje się coraz więcej Polaków – nic w tym dziwnego, to ekologiczne i oszczędne rozwiązanie. Instalacja PV wiąże się jednak z nakładem finansowym, który dla wielu osób może być przeszkodą. Warto wiedzieć, że są dotacje ulgi oraz preferencyjne pożyczki, dzięki którym inwestycja może być bardziej dostępna.
W Polsce przybywa instalacji fotowoltaicznych, a w kolejnych latach moc instalacji PV ma jeszcze wzrosnąć. Wiąże się to z przyjętą polityką energetyczną dla naszego kraju, jak i całej Unii Europejskiej, która ma na celu wzrost udziału zielonej energii i zmniejszenie wykorzystywania szkodliwych dla środowiska paliw kopalnych. Nie od dziś wiadomo, że fotowoltaika to ekologiczna alternatywa, która wiąże się także ze sporymi oszczędnościami. Zanim jednak będzie można czerpać profity z założonych paneli fotowoltaicznych, trzeba ponieść koszty związane z ich zakupem i montażem. Na szczęście dostępnych jest szereg dotacji bądź ulg, z których warto skorzystać.
- Mój Prąd 3.0
Program Mój Prąd 3.0 działa w Polsce ponownie od lipca 2021 roku i ma potrwać do końca 2021 roku lub do wyczerpania środków. Dotacja skierowana jest dla prosumentów, którzy są zdecydowani na montaż mikro instalacji. Mogą oni dotrzymać dotację w wysokości 3000 złotych.
- Ulga termomodernizacyjna
Ulga termomodernizacyjna działa od początku 2019 roku. Z ulgi skorzystać mogą właściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych, którzy przeprowadzili termomodernizację domu, m.in. poprzez montaż fotowoltaiki. Odpowiednią kwotę należy odliczyć w zeznaniu podatkowym za rok, w którym poniesione zostały wydatki z tego tytułu. Wysokość ulgi nie może być jednak wyższa niż 53 tysiące złotych na wszystkie przedsięwzięcia termomodernizacyjne dla jednego podatnika.
- Program Agroenergia
Program Argoenergia skierowany jest do rolników indywidualnych, którzy są właścicielami albo dzierżawią nieruchomość o powierzchni od 1 do 300 ha minimum od roku. Swoim zakresem obejmuje m.in. zakładanie fotowoltaiki. Wysokość bonifikaty zależy od mocy instalacji i może wynosić nawet do 20% kosztów, jednak w kwocie nie większej niż 15 000 złotych przy montażu instalacji 10-30 kW, albo do 13% kosztów w kwocie nie większej niż 20 000 złotych przy montażu instalacji 30-50 kW.
- Program Czyste Powietrze
Główne założenie tego programu stanowi termomodernizacja budynków oraz poprawa jakości powietrza. Biorąc jednak udział w programie i dodatkowo zakładając panele PV, można otrzymać pożyczkę. Program skierowany jest do właścicieli albo współwłaścicieli domów jednorodzinnych, których dochód nie może przekraczać 1960 zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa lub 1400 zł na 1 osobę w gospodarstwie wieloosobowym.
- Energia Plus
Program Energia Plus dedykowany jest firmom. Wnioski można składać do 17 grudnia 2021 roku albo do wyczerpania środków. Uczestnicy tego programu mogą liczyć na pożyczkę, która będzie opiewała na kwotę 85% kosztów kwalifikowanych albo dotację w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych.
- Programy regionalne
Chcąc uzyskać dotację lub pożyczkę na montaż paneli fotowoltaicznych, warto śledzić doniesienia z samorządów – udzielają ich m.in. gminy.
- Pożyczki bankowe
Złożenie wniosku i otrzymanie dotacji nie zawsze jest możliwe. Alternatywą może być pożyczka udzielona przez bank, dzięki której szybko można zamontować instalację fotowoltaiczną. Dla osób, które nie kwalifikują się do programów lub którym zależy na czasie jest to z pewnością dogodne rozwiązanie.