Artykuły

Fotowoltaika dla rolników – oszczędności w prowadzeniu gospodarstwa.

Utrzymanie gospodarstwa rolnego z roku na rok wiąże się z coraz większymi kosztami, na które składa się kilka różnych obszarów. Czy zakładanie fotowoltaiki w gospodarstwach rolnych może generować oszczędności dla rolników?

Do kosztów utrzymania gospodarstwa rolnego zaliczyć należy między innymi koszt energii elektrycznej. Trudno wyobrazić sobie ich pracę bez prądu, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że współczesne rolnictwo w dużej mierze bazuje na nowoczesnych maszynach czy technologiach, które optymalizują pracę rolników. Koszty związane z prowadzeniem gospodarstwa są wysokie, a w związku z podwyżkami cen energii elektrycznej – z roku na rok rosną.

Fotowoltaika – realna oszczędność dla rolników

Szacuje się, że panele słoneczne montowane w gospodarstwach rolniczych mogą przyczynić się do sporych oszczędności, nawet większych niż w przypadku domów jednorodzinnych. Może to być nawet 90% oszczędności w każdym miesiącu! Zapotrzebowanie gospodarstwa rolnego na energię elektryczną jest bowiem znacznie wyższe niż u przeciętnego Kowalskiego. Montaż fotowoltaiki uniezależnia rolników nie tylko od podwyżek cen prądu, ale też od awarii w jego dostawie, które w wielu gospodarstwach mogą generować spore straty. Co więcej, taka inwestycja może zwrócić się rolnikowi zaledwie w kilka lat!

Dodatkowe korzyści

Poza realnym obniżeniem rachunków za energię elektryczną, rolnicy mogą skorzystać z innych korzyści związanych z montażem paneli słonecznych. Są to m.in. odpisy amortyzacyjne – właściciele gospodarstw rolnych mogą amortyzować koszty zamontowanej instalacji fotowoltaicznej. Poza tym, rolnicy, którzy w swoim gospodarstwie wybudowali instalację fotowoltaiczną, mogą skorzystać z 25% ulgi inwestycyjnej, obniżającej podatek rolny. Osobną kwestią jest możliwość skorzystania z prawa do odliczenia od tej inwestycji podatku VAT, który wynosi 23%. Warto też wspomnieć o tym, że fotowoltaika to rozwiązanie proekologiczne, które pomaga troszczyć się o środowisko naturalne.

Fotowoltaika dla rolnika – duże pole do popisu

Z uwagi na specyfikę gospodarstwa rolnego i ilość zabudowań, które się na nie składają, powierzchni do montażu paneli fotowoltaicznych z pewnością nie zabraknie. Panele słoneczne montować można na dachach domu, zabudowań gospodarczych, ale nie tylko – także jako wolnostojące instalacje. Audyt fotowoltaiczny pozwoli ocenić, gdzie najlepiej zamontować panele, aby instalacja działała jak najbardziej optymalnie.

Zapoznaj się z innymi artykułami: