Artykuły

Czy instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd nawet wtedy, gdy nie ma słońca?

Aby instalacja PV działała, potrzebny jest dostęp do promieni słonecznych. Czy to oznacza, że w pochmurne dni lub zimą instalacja nie pracuje? Odpowiadamy na to pytanie.

Instalacja PV to wiele paneli, które zbudowane są z kolei z ogniw fotowoltaicznych, w których zachodzi reakcja fotowoltaiczna. Promienie słońca padające na panele fotowoltaiczne, ulegają przetworzeniu w energię elektryczną. Stąd przekonanie, że warunkiem działania instalacji jest właśnie słońce.

Czy panele PV działają w nocy?

Z tego powodu, że do wytworzenia prądu w instalacji PV potrzebne jest promieniowanie słoneczne, nocą instalacja nie pracuje. Koniec pracy instalacji następuje w momencie, gdy słońce zachodzi za horyzont. Nie oznacza to jednak, że za dnia, gdy słońca jest mniej, instalacja nie funkcjonuje.

Instalacja PV zimą i w pochmurne dni

Panele fotowoltaiczne pracują także zimą i w gorszą pogodę, tzn. wtedy, gdy słońce nie świeci z całą swoją mocą, skrywając się np. a chmurami. Osobną kwestią jest jednak to, z jaką intensywnością pracuje nasza instalacja, gdy warunki pogodowe są gorsze. Zimą instalacja PV działa mniej efektywnie niż latem czy wiosną. W praktyce liczą się jednak także takie aspekty, jak to, gdzie zlokalizowana jest instalacja. Optymalnie jest, gdy panele są zorientowane na południe, kąt nachylenia wspiera pozyskiwanie promieni słonecznych, a teren nie jest zacieniony.

Wydajność paneli zimą – czy to się opłaca?

Wiele osób obawia się, że po montażu paneli PV, instalacja nie będzie opłacalna, a to przez wysoki udział zimowych czy pochmurnych dni. Jest to duży błąd – wydajność paneli zimą jest niższa, ale tylko i wyłącznie gruba warstwa śniegu na powierzchni paneli może sprawić, iż przestaną pracować. Gdy panele są regularnie odśnieżane, będą dostarczać równie sprawnie co np. latem.

Jak chmury wpływają na instalację PV?

Chmury wypływają na efektywność instalacji, jednak należy wziąć pod uwagę, że intensywne zachmurzenie to stosunkowo rzadkie zjawisko. Pochmurne dni w skali całego miesiąca nie wpływają znacząco na to, jak wydajna jest fotowoltaika. W niektórych sytuacjach, gdy mamy do czynienia z efektem krawędzi chmury, a więc wtedy, gdy liczba promieni słonecznych zwiększa się poprzez przechodzenie przez krawędź chmury, praca instalacji się intensyfikuje. Reasumując: bez względu na pogodę, właściciel instalacji niezmiennie może czerpać korzyści.