Artykuły

Branża Fotowoltaiczna w 2023 roku

Fotowoltaika od lat jest niezwykle popularnym rozwiązaniem – jak będzie wyglądać rozwój fotowoltaiki w 2023 roku i czego mogą oczekiwać konsumenci? Odpowiadamy.

Czy rok 2023 będzie kolejnym rokiem popularności fotowoltaiki? Wiele na to wskazuje. Eksperci szacują, że cena 1 kWh może sięgać w 2023 roku nawet 1,03 zł, podczas gdy w 2022 roku wynosiła 0,77 zł. Biorąc pod uwagę rosnące koszty energii elektrycznej, produkcja prądu ze słońca nadal stanowić będzie dobry sposób na zmniejszanie rachunków za prąd.

Atrakcyjne warunki dla prosumentów

W ciągu ostatniego roku hurtowe ceny energii osiągnęły poziom, do którego powinny dość w kilka lat. To z kolei sprawia, że rozliczenia prosumentów znacząco zyskują na atrakcyjności, a okres zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę jest coraz krótszy – nawet biorąc pod uwagę fakt, że ceny komponentów oraz instalacji wzrosły w porównaniu z 2022 rokiem, instalacja w fotowoltaikę wciąż jest bardzo rentowna.

Niezależność energetyczna

Nie tylko nieustanne podwyżki prądu są bodźcem do montaż instalacji PV w wielu polskich domach i przedsiębiorstwach. Także zagrożenie płynności dostaw energii pozyskiwanej z węgla czy gazu ma na to duży wpływ. Zielona energia ze słońca może stanowić o energetycznej niezależności. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zakłada, że w 2025 roku moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce może osiągnąć nawet 16 GW. Eksperci prognozują równie dynamiczny wzrost na kolejne lata.

Dotacje na fotowoltaikę w 2023 roku

W 2023 roku wciąż obowiązuje rządowy program „Mój prąd 4.0”. Osoby, które chcą zainstalować fotowoltaikę w swoim domu, mogą skorzystać z dofinansowania mikroinstalacji, które w 2023 roku wyniesie do 7 000 złotych, a do magazynu energii – nawet do 16 000 złotych.

Firma fotowoltaiczna Warszawa

Jeśli w 2023 roku chcesz zainstalować fotowoltaikę w swoim domu lub firmie, zapraszamy do kontaktu z naszą firmą PGM Fotowoltaika – nasi eksperci doradzą Ci, jaka moc instalacji wybrać i odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.