Artykuły

Czy można zainstalować panele w bloku mieszkalnym?

Fotowoltaika to sposób na niższe faktury za zużycie energii elektrycznej, a także proekologiczne rozwiązanie. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z potencjału fotowoltaiki, montując panele słoneczne? Odpowiadamy.

Fotowoltaika zyskuje w naszym kraju coraz większą popularność. Panele słoneczne pojawiają się coraz częściej m.in. na dachach budynków jednorodzinnych, przedsiębiorstw różnego rodzaju czy gospodarstw rolnych. Co jednak z mieszkańcami bloków? Czy zakładanie fotowoltaiki jest możliwe także w bloku mieszkalnym? Okazuje się, że często istnieje taka możliwość, jednak okupiona jest ona dodatkowymi formalnościami.

Panele słoneczne – korzystne rozwiązanie

To dobra wiadomość – panele słoneczne to nie tylko sposób na oszczędność i znaczne obniżenie rachunków za prąd. Tego typu rozwiązania są również proekologiczne. Sposobem na dbanie o naszą planetę może być właśnie fotowoltaika. Warszawa i jej mieszkańcy coraz bardziej świadomie podejmują decyzje mające wpływ na środowisko, dlatego większa ilość osób mieszkających w blokach rozważa takie rozwiązanie dla siebie.

Fotowoltaika – procedury w spółdzielni

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać przed planowanym montażem fotowoltaiki w bloku, jest kontakt ze spółdzielnią i wystosowanie odpowiedniej prośby o udostępnienie informacji, czy w danym budynku mieszkalnym są już zamontowane panele słoneczne lub czy istnieją plany związane z ich montażem. Warto ustalić, czy spółdzielnia przewiduje możliwość wykorzystania części wspólnych bloku mieszkalnego do indywidualnych potrzeb bądź celów mieszkańców. Odpowiedź na to pytanie można uzyskać, analizując statut spółdzielni.

Zakładanie fotowoltaiki w przestrzeni wspólnej bloku mieszkalnego

Jeżeli okaże się, że status przewiduje wykorzystanie części wspólnych bloku do indywidualnego użytku mieszkańców, to właśnie w takiej przestrzeni wspólnej można będzie zamontować panele słoneczne (o ile zasadność montażu w takim miejscu potwierdzi audyt fotowoltaiczny). Aby wykonać montaż, należy złożyć wniosek adresowany do zarządu spółdzielni z prośbą o zgodę na montaż instalacji fotowoltaicznej. Do wniosku trzeba załączyć projekt instalacji.

Fotowoltaika na własnym balkonie?

Panele słoneczne można zamontować także na swoim balkonie, o ile nie ma przeciwwskazań co do zacienienia. W tym przypadku również należy złożyć wniosek do spółdzielni z prośbą o pozwolenie na zabudowę zewnętrznej części balkonu. W przypadku balkonów z ekspozycją na stronę południową, może okazać się, że to najlepsze miejsce na montaż paneli słonecznych. Audyt fotowoltaiczny zweryfikuje, czy będzie to najlepsze możliwe miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *