Artykuły

Czy można zainstalować panele w bloku mieszkalnym?

Fotowoltaika to sposób na niższe faktury za zużycie energii elektrycznej, a także proekologiczne rozwiązanie. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z potencjału fotowoltaiki, montując panele słoneczne? Odpowiadamy.

Fotowoltaika zyskuje w naszym kraju coraz większą popularność. Panele słoneczne pojawiają się coraz częściej m.in. na dachach budynków jednorodzinnych, przedsiębiorstw różnego rodzaju czy gospodarstw rolnych. Co jednak z mieszkańcami bloków? Czy zakładanie fotowoltaiki jest możliwe także w bloku mieszkalnym? Okazuje się, że często istnieje taka możliwość, jednak okupiona jest ona dodatkowymi formalnościami.

Panele słoneczne – korzystne rozwiązanie

To dobra wiadomość – panele słoneczne to nie tylko sposób na oszczędność i znaczne obniżenie rachunków za prąd. Tego typu rozwiązania są również proekologiczne. Sposobem na dbanie o naszą planetę może być właśnie fotowoltaika. Warszawa i jej mieszkańcy coraz bardziej świadomie podejmują decyzje mające wpływ na środowisko, dlatego większa ilość osób mieszkających w blokach rozważa takie rozwiązanie dla siebie.

Fotowoltaika – procedury w spółdzielni

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać przed planowanym montażem fotowoltaiki w bloku, jest kontakt ze spółdzielnią i wystosowanie odpowiedniej prośby o udostępnienie informacji, czy w danym budynku mieszkalnym są już zamontowane panele słoneczne lub czy istnieją plany związane z ich montażem. Warto ustalić, czy spółdzielnia przewiduje możliwość wykorzystania części wspólnych bloku mieszkalnego do indywidualnych potrzeb bądź celów mieszkańców. Odpowiedź na to pytanie można uzyskać, analizując statut spółdzielni.

Zakładanie fotowoltaiki w przestrzeni wspólnej bloku mieszkalnego

Jeżeli okaże się, że status przewiduje wykorzystanie części wspólnych bloku do indywidualnego użytku mieszkańców, to właśnie w takiej przestrzeni wspólnej można będzie zamontować panele słoneczne (o ile zasadność montażu w takim miejscu potwierdzi audyt fotowoltaiczny). Aby wykonać montaż, należy złożyć wniosek adresowany do zarządu spółdzielni z prośbą o zgodę na montaż instalacji fotowoltaicznej. Do wniosku trzeba załączyć projekt instalacji.

Fotowoltaika na własnym balkonie?

Panele słoneczne można zamontować także na swoim balkonie, o ile nie ma przeciwwskazań co do zacienienia. W tym przypadku również należy złożyć wniosek do spółdzielni z prośbą o pozwolenie na zabudowę zewnętrznej części balkonu. W przypadku balkonów z ekspozycją na stronę południową, może okazać się, że to najlepsze miejsce na montaż paneli słonecznych. Audyt fotowoltaiczny zweryfikuje, czy będzie to najlepsze możliwe miejsce.

Zapoznaj się z innymi artykułami: