Artykuły

Czy założenie instalacji fotowoltaicznej jest czasochłonne?

Rozpoczyna się wiosenno-letni sezon, a Ty chcesz zamontować panele fotowoltaiczne i zastanawiasz się, czy uda Ci się jeszcze skorzystać z wyprodukowanego w domowej elektrowni prądu? A może planujesz montaż fotowoltaiki z wyprzedzeniem i chcesz dobrze oszacować, ile czasu to zajmie, lub też ciekawi Cię, ile mogą potrwać prace montażowe? Spieszymy z odpowiedzią. 

Ile trwa montaż instalacji fotowoltaicznej w domu jednorodzinnym? 

Można spotkać się z opinią, że podłączenie instalacji fotowoltaicznej to skomplikowany proces. Nie jest to jednak prawda. Odpowiednie przygotowanie do tego procesu, takie jak przeprowadzony wcześniej audyt fotowoltaiczny, skraca czas samego montażu do niezbędnego minimum. Standardowo montaż całej instalacji PV trwa z reguły 1-2 dni. Jeśli prace montażowe wykonywane są przez profesjonalistów i poprzedzone rzetelnie przeprowadzonym audytem, taki czas powinien w zupełności wystarczyć. Najwięcej czasu ekipa montażowa poświęca zazwyczaj zainstalowaniu samych paneli oraz spięciu całego systemu. 

Inwestycje komercyjne – ile czasu zajmie montaż instalacji PV?

W przypadki komercyjnych inwestycji, o znacznie większym poziomie skomplikowania, czas montażu jest oczywiście dłuższy. Wszystko zależy od zakresu prac zleconych wykonawcy –  harmonogram ustalany jest indywidualnie, na podstawie projektu instalacji. Podobnie jak w przypadku fotowoltaiki montowanej na dachu bądź elewacji domów, także w przypadku komercyjnych inwestycji najważniejsze jest profesjonalnie przeprowadzenie prac montażowych – to od tego zależy bowiem sprawność fotowoltaiki. Prawidłowy montaż i dokładne sprawdzenie instalacji przed jej uruchomieniem to wyróżnik doświadczonych i kompetentnych ekip montażowych. 

Uruchomienie instalacji 

Osobną kwestią jest uruchomienie fotowoltaiki. Jego termin zależy od okresu, w jakim możliwe jest dopełnienie wszelkich formalności pomiędzy inwestorem a zakładem energetycznym. Prawo energetyczne określa, że przyłączenie mikro instalacji przez dystrybutorów powinno się odbyć w ciągu 30 dni. Swój wpływ na przebieg formalności ma również firma zajmująca się zamontowaniem paneli – przy założeniu, że to właśnie firma zgłasza instalację do zakładu energetycznego. Dlatego tak ważne jest, aby postawić na doświadczonego wykonawcę instalacji. 

Co może opóźnić planowany montaż instalacji PV?

Warto wziąć pod uwagę, że są czynniki, które mogą opóźnić przeprowadzenie prac montażowych. Jednym z nich jest błędnie wykonany projekt – znów okazuje się, że współpraca z profesjonalną firmą może znacząco przyspieszyć oddanie instalacji do użytku. Są też kwestie, na które nie ma się wpływu, takie jak stan podłoża, na jakim montuje się moduły albo niekorzystne warunki pogodowe.

Zapoznaj się z innymi artykułami: