Artykuły

Fotowoltaika w 2022 roku

Czy wraz z Nowym Rokiem spodziewać należy się zmian, jeśli idzie o korzyści związane z montażem paneli fotowoltaicznych? Odpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę, decydując się na montaż fotowoltaiki w 2022 roku.

Montaż paneli fotowoltaicznych to krok, na który decyduje się wiele gospodarstw domowych oraz firm, zwłaszcza obecnie, gdy ceny prądu rosną w galopującym tempie. Panele słoneczne pozwalają na darmową produkcję prądu ze słońca, co przekłada się na spore oszczędności (rachunki spadają niemal do zera), a przy tym pomagają chronić naszą planetę.

W minionych latach w Polsce produkcja energii elektrycznej ze słońca cieszyła się bardzo dużą popularnością. Jeśli chodzi o temat, jakim jest fotowoltaika, okolice Warszawy i sama stolica to region, w którym nasza firma PGM Fotowoltaika zamontowała tysiące metrów kwadratowych paneli słonecznych.

Fotowoltaika – zmiany dla przyszłych właścicieli w 2022

W 2021 roku pojawiła się informacja, iż wprowadzone zostaną zmiany w przepisach, które obejmą przyszłych właścicieli fotowoltaiki. Na czym one polegają? Obecnie osoby wytwarzające energię w swojej mikroinstalacji korzystają z tzw. opustów. Część wyprodukowanej energii zużywana jest na bieżące potrzeby własne, a druga część, czyli jej nadmiar, właściciele mikroinstalacji oddają do sieci. Prosumenci mogą przy tym nieodpłatnie odebrać zmagazynowaną w sieci nadwyżkę.

Nowy system: net-billing

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało o zmianie, która polegać będzie na wprowadzeniu tzw. net-billingu, a więc systemu handlu energią. Zmiana ta znosi możliwość wspomnianych opustów. Nadwyżki wyprodukowanej energii będzie można odebrać w pieniądzu, nie zaś – jak dotychczas – w kolowatogodzinach. Będą one bowiem sprzedawane agregatorom.

Nowy system wprowadza konta prosumenckie, na których wartość nadwyżek energetycznych będzie odkładana w postaci tzw. depozytu. Środki te należy wykorzystać w ciągu 12 miesięcy, po tym czasie przepadną. Nowi prosumenci, którzy nie wykonają montażu instalacji do 1 kwietnia 2022 roku, automatycznie przejdą na system net-billingu. Warto podkreślić, że fotowoltaika wciąż jest opłacalnym przedsięwzięciem, zwłaszcza biorąc pod uwagę coraz wyższe ceny prądu, wydłużyć się może jednak czas zwrotu z inwestycji.

Dotacje do fotowoltaiki w 2022

Jak wygląda kwestia dotacji do fotowoltaiki? Wciąż dostępne są programy, dzięki którym zmniejszyć można koszty związane z montażem instalacji fotowoltaicznej, są to:

  • ulga termoizolacyjna, dostępna dla wszystkich osób, które opłacają podatek PIT,
  • ”Czyste powietrze” – program, w ramach którego uzyskać można do 5 tysięcy złotych finansowania,
  • “Mój prąd” – program, który umożliwia dotację w wysokości 3 tysięcy złotych,
  • “Energia plus” – program dedykowany przedsiębiorcom,
  • “Agroenergia” – program przeznaczony dla rolników.

Fotowoltaika – okolice Warszawy

Jeśli rozważasz montaż paneli fotowoltaicznych w 2022 roku w Warszawie lub okolicach, zachęcamy Cię do kontaktu z naszą firmą! Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania, także te związane ze zmianami w dotychczasowym sposobie rozliczeń za energię wytworzoną ze słońca. Zapraszamy do współpracy!