Artykuły

Czy fotowoltaika ma jakieś wady?

W ostatnich latach temat instalacji fotowoltaicznych stał się niezwykle popularny. Wiele mówi się o zaletach fotowoltaiki, takich jak wytwarzanie darmowego prądu ze słońca, uniezależnienie się od stałych podwyżek prądu, podniesienie wartości nieruchomości wyposażonej w panele PV czy aspekt ekologiczny związany z korzystaniem z odnawialnego i zrównoważonego źródła energii. Osoby planujące montaż fotowoltaiki zastanawiają się jednak często, czy taka inwestycja ma jakieś wady? Odpowiadamy na to pytanie.

Instalacje fotowoltaiczne Warszawa – wady montażu

Jak każda technologia, także fotowoltaika posiada swoje minusy. O czym warto pamiętać, decydując się na montaż instalacji PV? To najważniejsze aspekty, które zaliczyć można do wad fotowoltaiki:

  • Produkcja prądu w panelach fotowoltaicznych zależy od promieniowania słonecznego. W zimowe, pochmurne dni produkcja energii ze słońca jest zatem mniejsza. Warto jednak pamiętać, że nawet wtedy, gdy słońce jest za chmurami, panele fotowoltaiczne pracują. Są też sposoby, aby zbilansować mniejszą produkcję z nadwyżkami.
  • Z uwagi na fakt, że fotowoltaika produkuje prąd z promieni słonecznych, oczywiste jest, że instalacja nie pracuje nocą, jednak jest to wkalkulowane w opłacalność takiej inwestycji.
  • Warto wziąć pod uwagę, że ekspozycja paneli powinna być przemyślana – najlepiej w kierunku południowym; tam, gdzie słońca pada najwięcej. Zacienione miejsca nie sprzyjają wydajności instalacji.
  • Montaż instalacji PV wymaga wolnej przestrzeni – nie każdy dach nada się do prawidłowego montażu, na szczęście montaż jest możliwy także na elewacji lub na przeznaczonych do tego specjalnych konstrukcjach umieszczanych na gruncie.
  • Energetyka prosumencka (a więc sprzedaż nadwyżek wyprodukowanego przez instalację prądu do sieci energetycznej) to kwestia regulowana prawnie – na to, jak zmienią się przepisy, nie mamy wpływu, decydując się na montaż paneli. Biorąc jednak pod uwagę proekologiczny kierunek w energetyce, związany z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, należy zakładać, że potencjalne zmiany będą korzystne dla właścicieli mikroinstalacji.
  • Wyprodukowanie paneli PV wiąże się – tak jak w przypadku każdego innego produktu – z emisją gazów cieplarnianych. Warto jednak pamiętać, że docelowo wykorzystanie paneli PV zdecydowanie pozytywnie wpływa na kondycję środowiska.
  • Koszt inwestycji może wydawać się spory, jednak nie nalezy zapominać o możliwości uzyskania dotacji (np. program Mój Prąd), a także o tym, że taka inwestycja zwraca się w krótkim czasie, generując na przyszłość spore oszczędności.

Sprawdź możliwość montażu

Aby prawidłowo podejść do kwestii montażu paneli fotowoltaicznych i już na starcie odpowiednio się do niego przygotować, zapewniając tym samym instalacji najlepsze warunki do wydajnej pracy, najlepiej wykonać audyt fotowoltaiczny. Taka procedura w wykonaniu naszej firmy jest bezpłatna. O powodzeniu inwestycji oraz o jej opłacalności warto porozmawiać z doświadczonym wykonawcą, który pomoże w dobrze najlepszych rozwiązań i sposobów finansowania – adekwatnie do sytuacji i potrzeb Klienta.