Artykuły

Ruszył kolejny etap dotacji MÓJ PRĄD 2021

Dotacje na fotowoltaikę cieszą się dużą popularnością – nic w tym dziwnego, ich cel jest taki, aby jak najwięcej osób zamontowało systemy fotowoltaiczne na swoich dachach lub elewacjach. Aktualnie w trakcie jest kolejny nabór wniosków do programu Mój Prąd 3.0.

Systemy fotowoltaiczne to prosty sposób na spore oszczędności, a nawet obniżenie rachunków za prąd do zera. Montaż fotowoltaiki wiąże się jednak z pewną inwestycją, która – dzięki różnego rodzaju dotacjom – może być w zasięgu większej ilości osób rozważających przejście na zieloną stronę mocy. Jednym z najbardziej znanych programów jest Mój Prąd, którego kolejna edycja ruszyła 1 lipca 2021 roku – tego dnia rozpoczął się nabór wniosków o dofinansowanie.

Mój Prąd 3.0 – cel programu

Program Mój Prąd działa po to, aby wesprzeć rozwój energetyki prosumenckiej w naszym kraju – a dokładnie segment mikroinstalacji fotowoltaicznych. Dzięki takiemu wsparciu Polska ma większą szansę, by spełnić międzynarodowe zobowiązania dotyczące rozwoju energetyki odnawialnej.

Zakres programu Mój Prąd 3.0

Programem objęty jest zakup oraz montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy od 2 kW do 10 kW, które służą produkowaniu energii ze słońca w istniejących już budynkach mieszkalnych. Oznacza to, że ze wsparcia skorzystać mogą właściciele domów już wybudowanych. Niestety, program nie jest przeznaczony do rozbudowy instalacji już działających. Program skierowany jest do osób fizycznych, które prąd wytwarzają na własne potrzeby i podpisały umowę kompleksową regulującą wprowadzanie energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji PV do sieci.

Dofinansowanie – Mój Prąd 3.0

Na jaką kwotę można liczyć, decydując się na skorzystanie z dotacji Mój Prąd? Co do zasady dofinansowanie w formie dotacji może obejmować do 50% kosztów kwalifikowanych związanych z zakupem i montażem mikroinstalacji. Dotacja obejmuje kwotę nie wyższą niż 3 tysiące złotych. Wnioski można składać od 1 lipca 2021 roku do 22 grudnia 2021 roku albo do wyczerpania alokacji środków. Warto zapamiętać, iż wniosek składa się obecnie tylko i wyłącznie w formie elektronicznej.