Artykuły

Fotowoltaika dla rolników

Rolnictwo jest sektorem gospodarki, który zależy od warunków atmosferycznych jak żaden inny. Słońce wpływa w znaczącym stopniu na to, jakie będą plony, a co za tym idzie – finansowe efekty tej działalności. Energia słoneczna może być rozpatrywana jako metoda zwiększenia wydajności gospodarstwa – dzięki inwestycji w nowe technologie, takie jak fotowoltaika dla rolników.

Nowoczesne gospodarstwo rolne a zapotrzebowanie na energię elektryczną

Współczesne gospodarstwa rolne wykorzystują liczne rozwiązania, które optymalizują i usprawniają produkcję. Generuje to coraz większe zapotrzebowanie na energię elektryczną, co zwiększa koszty związane z utrzymaniem gospodarstwa. Biorąc pod uwagę stale rosnące ceny prądu, można stwierdzić, że dla wielu gospodarstw rachunki za prąd stanowią jeden z poważniejszych wydatków. Sposobem na znaczne obniżenie kosztów jest montaż instalacji fotowoltaicznej.

Tania energia ze słońca

Alternatywą dla energii sieciowej jest prąd ze słońca. Przy odpowiednio dobranej mocy instalacji fotowoltaicznej do realnego zapotrzebowania gospodarstwa rolnego na energię elektryczną wyprodukować można ilość prądu, która pozwoli uniezależnić się od zakładów energetycznych. Jeśli wyprodukowana energia nie zostanie zużyta przez gospodarstwo, można odprowadzić je do sieci i pobrać w przyszłości, gdy pojawi się taka potrzeba.

Fotowoltaika dla gospodarstw rolnych – realne oszczędności

Gospodarstwa rolne wyposażone w instalacje fotowoltaiczne mają szansę zaoszczędzić sporo pieniędzy, które przeznaczyć można na dalszy rozwój rolniczego przedsiębiorstwa. Pieniądze te można wykorzystać na przykład na nowoczesne maszyny, które pomogą w mechanizacji i automatyzacji gospodarstwa.

Dotacje i ulgi dla rolników

Przy montażu instalacji fotowoltaicznej warto rozważyć skorzystanie z programu Argoenergia – zaprojektowanego przez rząd dla rolników. Program ten pozwala na uzyskanie dofinansowania inwestycji w montaż paneli fotowoltaicznych. Może to być nawet 40% kosztów kwalifikowanych! Program jest dostępny dla gospodarstw rolnych, których łączna powierzchnia nie przekracza 300 hektarów. Rolnicy mogą również skorzystać z ulgi inwestycyjnej, która wynosi 25%, i odliczyć ją od podatku rolnego.

W trosce o środowisko

Zaletą inwestycji w instalację fotowoltaiczną jest olbrzymi wpływ na kondycję środowiska naturalnego. Montaż paneli PV to nie tylko finansowe, ale i ekologiczne korzyści. Dodatkowo, w przypadku gospodarstw produkujących produkty eko, a także w duchu lokalności, korzystanie z odnawialnych źródeł energii może być dużą korzyścią wizerunkową