Artykuły

Czy moda na fotowoltaikę przetrwa w kolejnych latach?

Fotowoltaika to temat, który w ostatnich latach zyskiwał coraz większą popularność. W kwestii, jaką stanowi fotowoltaika, Warszawa oraz cała Polska są przykładem na duży wzrost zainteresowania technologią solarną. Polacy coraz chętniej montują na swoich dachach bądź elewacjach panele fotowoltaiczne, jednak wciąż wiele osób zastanawia się, czy to chwilowy trend, który zaraz się odwróci, a także czy montaż paneli PV w ogóle się opłaca.

Panele fotowoltaiczne montowane są głównie z dwóch powodów: chęci ochrony środowiska poprzez korzystanie z OZE oraz chęci znaczącego obniżenia rachunków za prąd. Prąd ze słońca jest bowiem ekologiczny i nic nie kosztuje – jedyny koszt, z jakim trzeba się liczyć, to koszt zakupu i instalacji paneli fotowoltaicznych. Tutaj warto jednak nadmienić, że z roku na rok koszt ten maleje, podczas gdy cena prądu systematycznie idzie w górę. Chociażby z tego powodu moda na fotowoltaikę to raczej kierunek, w którym pójdzie coraz więcej Polek i Polaków.

Fotowoltaika – ekologia

Fotowoltaika to przykład odnawialnych źródeł energii – prąd bowiem czerpany jest tutaj ze słońca, które się nie wyczerpuje. To doskonała alternatywa dla paliw kopalnych, które niestety mocno zanieczyszczają naszą planetę. Kondycja środowiska jest coraz gorsza, podobnie jak stan powietrza, dlatego inwestycja w zielone źródła energii z pewnością będzie w kolejnych latach priorytetem dla samorządów i rządów – nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach UE i na świecie.

Fotowoltaika – oszczędność

Korzystanie z prądu ze słońca jest bezpłatne, wiąże się jedynie z inwestycją w montaż własnej instalacji, a następnie z symboliczną opłatą administracyjną co miesiąc – zamiast coraz wyższych rachunków za prąd. Warto tutaj dodać, że dostępne są liczne dotacje dla gospodarstw domowych, przedsiębiorców i rolników, dzięki którym koszt takiej inwestycji jest sporo niższy. Z uwagi na rosnące ceny energii elektrycznej, z pewnością w kolejnych latach coraz więcej osób zdecyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych.

Fotowoltaika – prognozy na kolejne lata

Projekt Polityki Energetycznej w Polsce zakłada, że do 2040 roku nastąpi znaczący wzrost mocy instalacji fotowoltaicznych – około 5-7 GW do roku 2030 i około 10-16 GW do roku 2040. Liczba prosumentów w Polsce również ma wzrosnąć w 2030 do 1 miliona złotych. Takie dane dowodzą, że w kolejnych latach moda na fotowoltaikę nie zesłabnie – wręcz przeciwnie, będzie to silny trend utrzymujący się w czasie. W temacie, jakim jest fotowoltaika, Warszawa to nie jedyne miasto w Polsce, gdzie będzie przybywać instalacji – mają to być głównie mikro instalacje montowane na dachach w całym kraju.