Artykuły

Jakie mogą być wymiary paneli fotowoltaicznych?

Planujesz montaż fotowoltaiki? Zastanawiasz się, czy panele fotowoltaiczne zmieszczą się na Twoim dachu, jak będą się na nim prezentowały lub jak je dobrać? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym odpowiadamy, jakie mogą być wymiary paneli fotowoltaicznych.

Wymiary paneli PV w dużej mierze zależą od tego, jaką przestrzenią na dachu dysponujesz, a także gdzie będą zamontowane. Nie bez znaczenia jest także zapotrzebowanie Twojego gospodarstwa domowego na energię wyprodukowaną ze słońca. Co ma wpływ na wymiary paneli PV dostępnych na rynku oraz czym kierować się, dobierając dany rozmiar?

Panele fotowoltaiczne – wymiary

Jeszcze niedawno rozmiar paneli PV zależny był od tego, kto je produkował. W latach 90. wymiary paneli były zazwyczaj następujące: 1,2 m x 0,6 m, co pozwalało na uzyskanie mocy ok. 90 watów. Obecnie jednak procesy produkcyjne zostały zestandaryzowane, przez co panele fotowoltaiczne niezależnie od producenta dostępne są w zbliżonych wymiarach. Współcześnie są one dużo większe.

Warto pamiętać, że panele zbudowane są z ogniw fotowoltaicznych. Te wykorzystywane do celów indywidualnych składają się z reguły z 60 ogniw, a te na użytek przemysłowy – z 72. Przekłada się to oczywiście na rozmiar paneli. Kwadratowe ogniwa mają 6 cali (156 mm x 165 mm). Panele zbudowane z 60 ogniw mają w efekcie najczęściej wymiar 165 cm x 100 cm (składa się na to wymiar ogniw oraz odległość zachowaną między nimi).

Standardowy rozmiar paneli PV – czy istnieje?

Choć zazwyczaj wymiar paneli fotowoltaicznych to 165 xm x 100 cm, nie oznacza to, że nie ma innych paneli na rynku. Spotkać można między innymi następujące wymiary paneli:

  • 164,5 cm x 99,5 cm
  • 168 cm x 100 cm
  • 165 cm x 100,3 cm.

Ponieważ wymiary mogą być różne, najlepiej jest sprawdzić, jak duże będą panele na Twoim dachu – najlepiej zweryfikować to w karcie katalogowej danego rodzaju modułów PV.

Niestandardowe wymiary paneli słonecznych

Dostępne są także panele PV w niestandardowych wymiarach – najczęściej stosowane są w dużych instalacjach o charakterze przemysłowym. Jest to związane z wysokim zapotrzebowaniem danej firmy na energię elektryczną. Moduły wykorzystywane do takich instalacji zbudowane są najczęściej z 72 ogniw, a ich wymiary to 100 cm x 200 cm.

Wymiar paneli a wielkość instalacji

Wymiar pojedynczego panelu PV ma znaczenie, gdy kalkulujemy rozmiar całej montowanej instalacji. Warto o tym pamiętać, bo o ile różnice w rozmiarach pojedynczego panelu nie są duże, to jednak przy większej instalacji może mieć to duże znaczenie. Co ważne, instalacja powinna składać się z większej ilości paneli, aby wygenerować moc, która pokryje zapotrzebowanie energetyczne danego gospodarstwa domowego. Aby mieć pewność, że instalacja sprosta Twoim potrzebom, postaw na panele PV o wyższej mocy.

Na co zwrócić uwagę, wybierając wielkość paneli?

To, co jest najważniejsze, aby cała inwestycja w fotowoltaikę była rentowna, to docelowa moc instalacji. Dlatego tak ważny jest audyt fotowoltaiczny wykonywany przez naszą firmę – pozwala precyzyjnie określić, ile energii powinna produkować mikroinstalacja fotowoltaiczna. Dobierając panele, należy mieć na względzie również wielkość dachu oraz jego ekspozycja na promienie słoneczne. Ważny jest również kształt dachu i jego nachylenie. W ocenie sytuacji pomoże ekipa PGM Fotowoltaika, która wyręczy Cię w obliczeniach i pomoże w zaprojektowaniu oraz wykonaniu efektywnej instalacji.