Artykuły

Jak rozwijała się moda na fotowoltaikę w innych krajach?

Jak wygląda historia fotowoltaiki na świecie? Od kiedy w ogóle istnieją panele słoneczne? Zapraszamy do lektury – dowiesz się z niej, jak wygląda rozwój fotowoltaiki poza Polską.

Energię słoneczną po raz pierwszy wykorzystano w XII wieku p.n.e. – a przynajmniej wtedy ten fakt został po raz pierwszy odnotowany. To właśnie w tym okresie rozpalano ogniska za pomocą powiększającego szkła i promieni słońca. Bez wątpienia ułatwiało to codzienne funkcjonowanie ludzkości.

Historia fotowoltaiki na świecie

Przechodząc do nieco bardziej współczesnej historii, warto zaznaczyć, że w 1954 roku Daryl Chapin stworzył pierwsze ogniwo fotowoltaiczne, a w 1981 roku inny naukowiec, Paul MacCready poszedł dużo dalej – zaprojektował samolot, który miał być napędzany energią słoneczną. Samolot ten został udoskonalony i pokonał podniebną trasę z Francji do Anglii.

Następnie przyszedł czas na budowę pierwszej farmy fotowoltaicznej, co przypada na lata 80. XX wieku. Farma o mocy do 1MW powstała wówczas w USA. Kolejne kraje, które zaczęły budować swoje farmy, wykorzystujące energię słoneczną, to bogatsze kraje afrykańskie. Dla porównania należy dodać, że pierwsza polska farma powstała dopiero w 2011 roku.

Fotowoltaika na świecie

Dynamiczny rozwój fotowoltaiki na świecie zawdzięczamy państwom UE – przede wszystkim Niemcom, gdzie znajduje się ponad 50% ogólnoświatowej fotowoltaiki. Inne kraje, w których moda na fotowoltaikę zapanowała ok. 10 lat temu, to Włochy, Wielka Brytania, Francja, Czechy i Belgia. Poza Europą do liderów rynku fotowoltaiki zalicza się Japonię, USA, Kanadę oraz Australię.

Instalacje fotowoltaiczne w Polsce

Jak sytuacja prezentuje się w Polsce? Jeśli chodzi o liczbę mikroinstalacji, to zajmujemy w Europie wysokie 5. miejsce. Instalacje fotowoltaiczne w naszym kraju powstają jak grzyby po deszczu. Nie ma powodu do zdziwnienia – panele słoneczne gwarantują oszczędności na rachunkach za energię elektryczną oraz są ekologicznym rozwiązaniem. Popularności fotowoltaiki sprzyja fakt, że dostępne są liczne dotacje do takiej inwestycji, m.in. ze środków UE.