Artykuły

Kiedy podjąć decyzję o instalacji fotowoltaicznej ?

Rynek fotowoltaiki dynamicznie się rozwija. Zamiana energii pochodzącej ze słońca w energię elektryczną jest korzystna dla środowiska, pozwala również na wymierną oszczędność finansową. Kiedy warto zdecydować się na montaż takiej instalacji?

Choć Polska nie zalicza się do grona potentatów solarnych, takich jak Hiszpania czy Włochy, gdzie słońca jest dużo przez cały rok, to ze względu na polski klimat, jak i na warunki nasłonecznienia, panele fotowoltaiczne doskonale sprawdzą się w pozyskiwaniu naturalnej energii. Co ważne, panele fotowoltaiczne zamontować można nawet wtedy, gdy dom stoi już wiele lat – nie ma konieczności podejmowania decyzji o zastosowaniu tej instalacji na etapie budowy.

Co to jest fotowoltaika i jak działa?

Fotowoltaika to zespół urządzeń, za pomocą których można pozyskać za darmo energię elektryczną pochodzącą ze słońca. Na systemy fotowoltaiczne składają się w głównej mierze panele produkujące prąd – są montowane najczęściej na dachach budynku (czasem też na jego ścianach lub na gruncie). Prąd pochodzący ze słońca wykorzystuje się do zasilania urządzeń elektrycznych znajdujących się w domu, a także do ogrzewania lub chłodzenia budynku oraz podgrzewania wody użytkowej.

Panele fotowoltaiczne zbudowane są z ogniw fotowoltaicznych. Promienie słoneczne uderzają w nie, przekształcając energię słoneczną w prąd elektryczny. Energię wyprodukowaną w panelach zużywać można na własne potrzeby, a nadwyżki gromadzić w akumulatorach albo sieci. W przypadku magazynowania nadwyżek energii w sieci konieczne jest zostanie prosumentem, a więc producentem i konsumentem energii elektrycznej równocześnie. Dostawcy prądu oczekują wówczas podpisania odpowiedniej umowy, na podstawie której prowadzone są rozliczenia.

Kiedy zdecydować się na montaż paneli fotowoltaicznych?

Wydatki na energię elektryczne to duża część kosztów utrzymania domu, zwłaszcza wtedy, gdy dom ogrzewany jest lub chłodzony za pomocą prądu (klimatyzacja). Wybór dostawcy prądu jest niełatwą decyzją, bo na rynku jest ich wielu, a różnice w cenach są niewielkie – na domiar złego koszty energii elektrycznej wciąż rosną.

Jeśli zatem zużywamy dużą ilość prądu, to na instalacji paneli fotowoltaicznej możemy wiele zaoszczędzić. Z jednej strony – dzięki panelom możliwa jest znaczna oszczędność na comiesięcznych rachunkach, gdyż redukujemy do minimum pobór sieciowego prądu. Z drugiej strony – nadwyżki przekazane dystrybutorom można później odebrać.

Zapoznaj się z innymi artykułami: