Artykuły

Sposoby na tanie panele słoneczne

Cały czas jeszcze w naszym kraju temat: dofinansowania fotowoltaika nie może się doczekać aby być na takim poziomie, jak to jest realizowane za naszą wschodnią, ale także za naszą południową i północną granicą. Naszym priorytetem wciąż jest węgiel, zatem to głównie ze względu na naciski Unii Europejskiej i wzrost zainteresowania tematem w ostatnich latach, otrzymujemy od niedawna dotacje na fotowoltaika. I to całkiem spore…


Dotacje fotowoltaika


W chwili obecnej działają trzy duże programy oferujące dotacje dla osób starających się stworzyć dla siebie systemy fotowoltaiczne oraz funkcjonuje kilka mniejszych, regionalnych lub lokalnych mechanizmów dotacji. Oprócz tego mamy jeszcze różnego rodzaju preferencyjne kredyty oferowane przez instytucje komercyjne pod warunkiem zainwestowania środków w fotowoltaikę, jak również istnieje szereg zachęt podatkowych.
Za najważniejsze można uznać bezpośrednie dotacje do tworzenia systemów paneli słonecznych. W chwili obecnej wnioski można składać w programie „Prosument”, w programie „Czyste powietrze” i “Mój Prąd”. Pierwszy z nich ma na celu przede wszystkim zwiększenie udziału energii odnawialnej w całkowitej produkcji energii w Polsce, a drugi nastawiony jest na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Oba opierają się o kredyty w bankach i ich istota polega na refinansowaniu części kosztów kwalifikowanych (do 30% w zależności od sytuacji). Ostatni program to najświeższy pomysł rządu.
Osoby zainteresowane takimi dotacjami, jak również programami realizowanymi przez miasta i województwa, powinny dokładnie sprawdzić warunki szczegółowe programów jeszcze przed rozpoczęciem planowania instalacji.

Fotowoltaika na abonament i inne korzyści


Państwo ma dla nas jeszcze ulgi podatkowe, które są szczególnie interesujące dla profesjonalnych rolników. Banki mają swoje kredyty ekologiczne o niższym opodatkowaniu. Z kolei firmy prywatne zaczęły wypożyczać instalacje w zamian za miesięczny abonament.
Fotowoltaika cena to podstawowy problem, bo nie każdego stać na tego rodzaju instalację. W takich sytuacjach firma prywatna chętnie zamontuje instalację i przekaże ją klientowi w używanie w zamian za miesięczny abonament, który jest porównywalny z kosztem prądu zużywanego przez miesiąc. Po kilku latach płacenia abonamentu panele przechodzą na własność klienta i przez kolejne lata korzysta już bez abonamentu.

Zapoznaj się z innymi artykułami: