Artykuły

Systemy fotowoltaiczne – jak to wygląda?

Fotowoltaika cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród osób, które chcą obniżyć rachunki za energię elektryczną i które kierują się troską o środowisko. Jak systemy fotowoltaiczne działają w praktyce? Czy ich montaż faktycznie może przynieść realną oszczędność?

Zarówno instalacja fotowoltaiczna sama w sobie, jak i sposób jej działania są stosunkowo proste. Energię elektryczną można produkować przez panele fotowoltaiczne z uwagi na zjawisko nazywane efektem fotowoltaicznym. Polega ono na tym, że energia słoneczna zmienia się w stały prąd – zmiana ta zachodzi w ogniwach fotowoltaicznych, z których zbudowane są panele słoneczne.

Po zainstalowaniu inwertera solarnego (inaczej zwanego falownikiem) możliwe jest korzystanie z prądu wytworzonego w ramach instalacji fotowoltaicznej w domu lub firmie. Za pomocą tego urządzenia prąd stały przekształcony zostaje w prąd zmienny o parametrach zgodnych z wymogami sieci publicznej.

Sposób na oszczędność

Systemy on-grid, czyli sieciowe systemy fotowoltaiczne, zintegrowane są z elektryczną siecią publiczną. Tego typu instalacja umożliwia zarówno bieżące korzystanie z energii elektrycznej wytworzonej przez ogniwa fotowoltaiczne, jak i przesyłanie nadwyżek energii do sieci publicznej. Posiadając sieciową instalację fotowoltaiczną, można zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Z przesłanych nadwyżek energii można bowiem korzystać w przeciągu jednego roku. Fotowoltaika pozwala również uniezależnić się od wzrostów cen za prąd.

Fotowoltaika – montaż na dachu  

Aby fotowoltaika działała optymalnie, instalacja powinna mieć jak największy dostęp do promieni słonecznych. Właśnie z tego powodu ogniwa fotowoltaiczne montowane są najczęściej na dachu od strony południowej. Dzięki temu, że dostępne są panele w różnych kolorach – np. czarne albo srebrne ramy oraz absorber (widoczna płyta) w kolorze czarnym (tzw. full black) lub granatowym – fotowoltaika na dachu nie rzuca się w oczy. Czasem instalacje montuje się także na gruncie albo ogrodzeniu – należy wówczas zamontować je na wysokości od 1,5 do 2,5 metra.

Fotowoltaika – opinie

Opinie na temat fotowoltaiki są z reguły pozytywne – dobrze zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna pozwala bowiem na oszczędność (poprzez obniżenie rachunków za zużycie prądu), zapewnia niezależność względem podwyżek cen prądu, umożliwia także realne dbanie o środowisko naturalne. O sukcesie instalacji decyduje jednak właściwy dobór mocy systemu – należy zadbać o to, by energia wyprodukowana w ciągu roku nie przekraczała rocznego zużycia. W prawidłowym doborze instalacji pomoże profesjonalna i doświadczona firma montażowa.

Zapoznaj się z innymi artykułami: