Artykuły

Podstawowe wady i zalety fotowoltaiki

Instalacje fotowoltaiczne dla domów i przemysłu mają wiele atutów. Jeśli zdecydujesz się na montaż modułów PV, nie tylko odczujesz znacznie mniejsze lub nawet zerowe rachunki za energię elektryczną, ale także przyczynisz się w pewnym stopniu do ochrony środowiska naturalnego. Fotowoltaika jest coraz popularniejszym rozwiązaniem, z którego korzysta wielu inwestorów na terenie całej Polski. Chcesz dowiedzieć się, jakie są zalety i wady instalacji fotowoltaicznych, zanim zdecydujesz się na montaż? W tym artykule przedstawiamy zarówno atuty takiego rozwiązania, jaki i ryzyka z tym związane.

Zalety fotowoltaiki – o tym musisz wiedzieć!

Fotowoltaika to jedna z wielu dziedzin branży OZE, która jest stale dopracowywana i udoskonalana tak, aby zagwarantować jak najwyższy poziom wydajności montowanych systemów. W wielu przypadkach poprawnie wykonana instalacja fotowoltaiki daje możliwość całkowitego uniezależnienia się od publicznej sieci energetycznej. To przekłada się na wiele pozytywnych opinii na temat montażu systemu fotowoltaiki dla domów i innych budynków użytkowych.

Najistotniejsze zalety fotowoltaiki dzielimy na  kwestie ekologiczne, finansowe oraz technologiczne. Kilka kluczowych atutów wynikających z montażu nowoczesnego systemu fotowoltaicznego to:

 • praktycznie w 100% darmowy prąd ze słońca,
 • stosunkowo krótki okres zwrotu inwestycji – średnio 8-10 lat,
 • brak ryzyka, że podwyżki cen prądu zrujnują domowy budżet,
 • fotowoltaika jest w pełni czystym i ekologicznym źródłem energii,
 • praca systemu fotowoltaicznego jest bezgłośna,
 • moduły PV są odporne na oddziaływanie złych warunków atmosferycznych, a ich sprawność utrzymuje się nawet przez 20-25 lat,
 • łatwy montaż i praktycznie zerowa awaryjność,
 • brak konieczności konserwacji.

Oczywiście kluczowy atut fotowoltaiki to maksimum oszczędności na zużyciu energii elektrycznej dostarczanej przez publiczną sieć energetyczną, a także pełna ochrona środowiska naturalnego. Korzystając z naturalnego źródła prądu, redukujesz emisję tlenku węgla nawet o kilkaset procent.

Wady fotowoltaiki – jakie są minusy takiego systemu?

Choć fotowoltaika to innowacyjny, nowoczesny system pozyskiwania energii elektrycznej z promieni słonecznych – wciąż nie pozostaje bez wad. Jako użytkownik instalacji fotowoltaicznej dostrzeżesz przede wszystkim atuty takiego rozwiązania – tych jest niepodważalni więcej i zdecydowanie przeważają nad wadami. Niemniej jednak kilka istotnych wad instalacji fotowoltaicznych to:

 • pełna zależność sprawności systemu od warunków pogodowych, a dokładnie nasłonecznienia,
 • dość wysokie koszty początkowe – nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych,
 • możliwość wytwarzania energii tylko w ciągu dnia,
 • konieczność zajęcia sporej powierzchni dachu lub gruntu w celu zamontowania modułów PV,
 • zwiększona emisja gazów cieplarnianych.

Teraz już wiesz, jakie są zalety i wady fotowoltaiki dla domu lub przemysłu. Czy jednak warto inwestować w takie rozwiązania? Zdecydowanie tak, chociażby przez wzgląd na to, że zalet jest znacznie więcej aniżeli wad. Z roku na roku w Polsce wprowadzane są podwyżki cen za 1 kWh energii elektrycznej – to kolejny powód, dla którego warto zdecydować się na inwestycję w fotowoltaikę, szczególnie w przypadku gospodarstw domowych.