Artykuły

Pożar instalacji fotowoltaicznej – czy powinniśmy się go obawiać?

Instalacje fotowoltaiczne coraz częściej montowane są na dachach polskich domów. Przeciwnicy tej instalacji wskazują jednak często na ryzyko pożaru – czy powinniśmy się go obawiać? Odpowiadamy.

Fotowoltaika w domu to doskonały sposób na to, aby wykorzystać słońce, które jest naturalnym i odnawialnym źródłem energii, do produkcji darmowego prądu. To szczególnie atrakcyjne rozwiązanie w obecnej sytuacji, gdy ceny prądu dynamicznie rosną. Dzięki fotowoltaice można sporo oszczędzić na rachunkach za elektryczność, a przy tym zadbać o środowisko. Inwestycję w fotowoltaikę ułatwiają dodatkowo różnego rodzaju dotacje.

Fotowoltaika w domu – ryzyko pożaru

Są osoby, które rozważają montaż paneli fotowoltaicznych, ale obawiają się, że przez fotowoltaikę w ich domu może dojść do pożaru. Czy fotowoltaika naprawdę jest tak niebezpieczna? Jeśli spełnione zostaną dwa podstawowe warunki, to można spać spokojnie – oto one:

  1. Prawidłowo wykonany projekt instalacji PV

Najważniejsze jest, aby instalacja fotowoltaiczna została w odpowiedni sposób zaprojektowana – dlatego tak ważne jest, aby powierzyć to zadanie profesjonalistom. W naszej firmie PGM Fotowoltaika wykonujemy najpierw audyt fotowoltaiczny, dzięki któremu jesteśmy w stanie precyzyjnie zaplanować, jak instalacja powinna wyglądać, aby była wydajna oraz bezpieczna.

  1. Prawidłowo wykonany montaż instalacji PV

Niewłaściwe wykonanie instalacji to jedno z najczęstszych źródeł pożaru paneli. Z tego powodu należy mieć pewność, że instalację przeprowadzi doświadczony i profesjonalny wykonawca, który posiada niezbędną wiedzę oraz umiejętności.

Przyczyny pożaru instalacji fotowoltaicznej

Fotowoltaika może ulec pożarowi tak samo jak każdy inny system, który produkuje energię elektryczną. Co może być przyczyną? Czynników może być tutaj kilka – wiążą się one ze wspomnianymi już procesami projektu i montażu, zaliczają się do nich:

  • niska jakość paneli,
  • niska jakość wtyczek,
  • nieodpowiednio dobrane przewody,
  • brak zabezpieczeń w postaci bezpieczników czy wyłączników,
  • nieprawidłowe zabezpieczenie instalacji prądu stałego,
  • niewłaściwe zabezpieczenie elektryczne całej instalacji.

Przyczyną pożaru instalacji PV może być jednak także uderzenie pioruna.

Jak zabezpieczyć się przed pożarem fotowoltaiki?

Bezpieczeństwo fotowoltaiki zwiększają elementy zabezpieczające instalację, takie jak wyłączniki, rozłączniki, bezpieczniki czy ograniczniki przepięć. Warto również rozważyć optymalizatory mocy. W pobliżu falownika oraz urządzenia zabezpieczającego należy zawsze przechowywać gaśnicę proszkową, a w łatwo dostępnym miejscu – dokumentację, która zawiera schemat połączeń i rozmieszczenie poszczególnych kabli i elementów instalacji. Należy także w swoim ubezpieczeniu domu uwzględnić ryzyko wystąpienia pożaru.

Pożar fotowoltaiki – jak go ugasić?

W sytuacji pożaru należy niezwłocznie opuścić budynek i wezwać straż pożarną. Nie warto podejmować próby gaszenia pożaru na własną rękę. Ponieważ panele generują napięcie, nieumiejętne postępowanie może być tragiczne w skutkach. To strażakom trzeba zostawić odłączenie dopływu prądu oraz przeprowadzenie akcji gaśniczej.

Instalacja fotowoltaiczna powyżej 6,5 kWp

W przypadku instalacji o mocy większej niż 6,6 kWp trzeba pamiętać o tym, że reguluje je art. 29 prawa budowlanego, który jest w mocy od 19 września 2020 roku. Przepis ten stanowi, że należy uzgodnić z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych zgodność instalacji z wymogami ochrony przeciwpożarowej, a także projekt instalacji oraz zawiadomienie organów Państwowej Straży Pożarnej.