Artykuły

Podwyżki za prąd w 2020 roku.

Podwyżki za prąd w 2020 roku

Rok 2020 przyniósł ze sobą podwyżki cen – między innymi cen energii elektrycznej. Niestety, zapłacimy więcej za rachunki za prąd, a wszystko wskazuje na to, że ceny jeszcze pójdą w górę. Jak zaoszczędzić na prądzie? Podpowiadamy.

Podwyżki prądu, o których wiele można było przeczytać już pod koniec roku 2019, stały się faktem. Prognozy sprawdziły się i przeciętna polska rodzina za prąd zapłacić może średnio kilkanaście złotych więcej w skali miesiąca. Większość firm dystrybuujący prąd zaktualizowała swoje cenniki – w górę poszły nie tylko realne koszty energii elektrycznej, ale i opłaty dystrybucyjne. To przekłada się właśnie na znaczącą podwyżkę cen prądu.

Kolejne podwyżki prądu jeszcze w 2020 roku

Co odpowiada za podwyżki prądu? W górę idą ceny węgla kamiennego, a także koszty jego wydobycia. Ważny jest także czynnik ekonomiczny – ceny uprawnień do emisji CO2 są coraz wyższe. Przyczyną podwyżek cen prądu jest także między innymi to, że końca dobiegło mrożenie cen energii. Ale nie tylko – z naszych portfeli w kolejnych miesiącach ubędzie więcej pieniędzy także za sprawą opłaty mocowej. Opłata ta ma być przeznaczona na modernizację starych elektrowni i budowę nowych, a jej głównym zadaniem jest docelowo utrzymanie elastycznych rezerw prądu. Opłata mocowa to kolejne kilka-kilkanaście złotych, o które zwiększy się kwota na fakturze za prąd.

Fotowoltaika – oszczędzaj na prądzie

Rozwiązaniem, które może realnie wpłynąć na oszczędności w zakresie zużycia energii elektrycznej, jest montaż instalacji fotowoltaicznej. Energia ze słońca to sposób na comiesięczne oszczędności i niezależność finansową względem stale rosnących cen prądu. Produkcja prądu na własne potrzeby to duży komfort – obniżyć można znacząco koszty związane z rachunkami za prąd, ale także zapewnić sobie samowystarczalność, szczególnie ważną w obliczu podwyżek cen energii elektrycznej. Innym aspektem związanym z montażem instalacji fotowoltaicznej jest ekologia.

Jak skutecznie obniżyć rachunki za prąd?

Patrząc na aktualne ceny energii elektrycznej oraz prognozy związane z kolejnymi podwyżkami w tym zakresie, założyć można, że montaż instalacji fotowoltaicznej ze średniej półki cenowej może zwrócić się już w przeciągu 6 lat. Warto więc wykorzystać fakt, że słońce dostarcza nam zupełnie za darmo ogromnych ilości energii i zainstalować na swoim dachu panele fotowoltaiczne. Dobrym sposobem na obniżenie kosztów instalacji fotowoltaiki jest skorzystanie z dotacji, np. z programu Mój Prąd.

Zapoznaj się z innymi artykułami: