Artykuły

Ogrzewanie domu za pomocą fotowoltaiki

Wciąż rosnące ceny opału (węgiel, ekogroszek, pelet), gazu oraz prądu sprawiają, że wielu właścicieli domów jednorodzinnych z obawą podchodzi do kolejnego sezony grzewczego. Czy rozwiązaniem może być fotowoltaika?

Nie jest tajemnicą, że z roku na rok wzrastają ceny mediów – znacząco podrożał prąd i gaz, a także opał stosowany do ogrzewania domu. Występuje też problem smogu. To motywuje do szukania alternatywnych rozwiązań. Z uwagi na popularność fotowoltaiki, a także możliwość uzyskania dotacji, szybki zwrot z inwestycji oraz ekologiczny charakter – wielu Polaków decyduje się na montaż instalacji PV i wykorzystanie wyprodukowanego ze słońca prądu do ogrzewania domu. Jak to zrobić i czy takie posunięcie jest opłacalne?

Zalety ogrzewania elektrycznego z wykorzystaniem prądu z fotowoltaiki

Wykorzystanie fotowoltaiki do ogrzewania domu ma wiele plusów. Warto uświadomić sobie, że koszty tradycyjnego ogrzewania mogą stanowić nawet 40-50% wszystkich wydatków na dom. Dzięki panelom PV można je znacząco ograniczyć. Ogrzewanie elektryczne zasilane prądem z fotowoltaiki to ogromna oszczędność, gdyż prąd produkowany ze słońca jest w pełni darmowy (przy prawidłowo obliczonemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną i profesjonalnie wykonanym montażu).

Ogrzewanie elektryczne umożliwia wykorzystania tzw. podłogówki (ogrzewania podłogowego), które jest komfortowe dla domowników, niewidoczne (nie ma potrzeby montażu grzejników) i przede wszystkim oszczędne. Takie ogrzewanie zapewnia samowystarczalność – nie trzeba dodatkowo inwestować w opał, gaz czy też inne paliwa, a także gwarantuje wygodę (m.in. nie ma konieczności dokładania do pieca, a kotłownia nie brudzi się np. od węgla). Nie można zapominać także o tym, że takie rozwiązanie jest ekologiczne i nie zanieczyszcza środowiska.

Fotowoltaika w domu, a pompa ciepła i maty grzewcze

Instalację fotowoltaiczną można wykorzystać w ogrzewaniu nie tylko dostarczając prąd do elektrycznych grzejników. Jedna możliwość to integracja instalacji PV i pompy ciepła, która zapewni efektywne ogrzewanie domu oraz wykorzystanie energii wyprodukowaną w instalacji fotowoltaicznej. Szacuje się, że nawet instalacja PV o mocy 3-4 kW w warunkach przeciętnego nasłonecznienia efektywnie zasili pompę ciepła.

Druga możliwość to wykorzystanie energii z paneli PV to połączenie instalacji PV z matami grzewczymi. To rozwiązanie jest coraz bardziej popularne, a to dlatego, że jest wygodne i proste w montażu, a przede wszystkim bezpieczne – maty posiadają bowiem wiele zabezpieczeń zapobiegających pożarom czy przepięciom. Energię elektryczną mogą przekształcić w ciepło ze skutecznością niemal 100%.

Czy ogrzewanie domu za pomocą fotowoltaiki się opłaca?

Takie pytanie zadają sobie osoby, które rozważają inwestycję w PV w celu wykorzystania wyprodukowanego prądu do ogrzewania domu. Należy jednak podkreślić, że jest to rozwiązanie ekonomiczne i generujące spore oszczędności. Szacuje się, że bez względu na to, jakie jest źródło ciepła, przy wykorzystaniu fotowoltaiki kosz ogrzewania domu to zazwyczaj kwota nieprzekraczająca 1000 zł. Za najkorzystniejszą konfigurację uznawane jest połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła.

Chcesz dowiedzieć się więcej o ogrzewaniu za pomocą prądu ze słońca, poznać koszty instalacji i jej rentowność w Twoim przypadku? Zapraszamy do kontaktu, nasi specjaliści chętnie udzielą Ci bardziej szczegółowych informacji!