Artykuły

Nietypowe słowa z zakresu fotowoltaiki

Rozważasz montaż instalacji fotowoltaicznej, ale nie wiesz tak naprawdę, „z czym to się je”? Poznaj definicję słów używanych w kontekście montażu instalacji PV – omawiamy najbardziej nietypowe słowa.

Choć fotowoltaika staje się w naszym kraju coraz bardziej popularna i coraz więcej gospodarstw domowych i firm korzysta z prądu wytworzonego z energii słonecznej, to wciąż nie jest to zjawisko powszechne. Co za tym idzie, dla wielu osób fotowoltaika jest tak zwaną „czarną magią” – i nic w tym dziwnego, gdyż często w ramach tej tematyki pojawiają się nieznane inwestorowi słowa, które brzmią obco lub nietypowo.

Słownik podstawowych pojęć związanych z fotowoltaiką

Co prawda, decydując się na profesjonalne doradztwo z zakresu fotowoltaiki, można mieć pewność, że każdy aspekt związany z montażem, działaniem i korzystaniem z instalacji fotowoltaicznej zostanie wytłumaczony. Warto jednak znać podstawowe pojęcia, co pozwoli jeszcze lepiej zrozumieć zasady działania takiej instalacji i łatwiej odkryć korzyści, jakie daje inwestorowi fotowoltaika. Dlatego właśnie postanowiliśmy przybliżyć podstawowe pojęcia, jakie pojawiają się zazwyczaj w dyskusji poświęconej temu tematowi.

  • Fotowoltaika

Zacznijmy od początku – a więc od tego, czym jest fotowoltaika. To dziedzina nauki, która zajmuje się przekształcaniem promieni słonecznych w darmową energię elektryczną. Proces ten jest możliwy dzięki wykorzystaniu efektu fotowoltaicznego.

  • Efekt fotowoltaiczny

Jak już wiemy, jest to proces, na którym bazuje fotowoltaika. Efekt fotowoltaiczny inaczej nazywany jest zjawiskiem fotowoltaicznym. Jest to zjawisko fizyczne, które zachodzi w ciele stałym (w ogniwach fotowoltaicznych) pod wpływem promieniowania świetlnego (promieni słonecznych). W efekcie powstaje prąd.

  • Komponenty instalacji fotowoltaicznej

Są to elementy, z których składa się kompletna instalacja fotowoltaiczna, inaczej instalacja PV. W jej skład wchodzą: panele fotowoltaiczne, falownik, rozdzielnica prądu stałego DC, przewody solarne oraz system montażowy, a więc konstrukcja pod panele.

  • Inwerter   

Jest to element budowy instalacji PV. Urządzenie to (nazywane inaczej przetwornicą, przetwornikiem lub falownikiem) służy do zamiany stałego prądu (DC) w prąd zmienny (AC).

  • Falownik

Zob. inwerter. Jest to urządzenie, które w instalacji fotowoltaicznej jest drugim najbardziej istotnym elementem obok paneli. Przekształca ono prąd stały, który powstaje w panelach słonecznych, i dostosowuje go do wymagań odbiorników i sieci elektrycznej.

  • Instalacje OZE

Skrót OZE rozwija się „Odnawialne Źródła Energii”. Dotyczy to źródeł energii, z których można korzystać, nie powodując przy tym zwiększania ich deficytu. Do odnawialnych źródeł energii zalicza się: energię słoneczną, energię wody, energię wiatru oraz masy Ziemi.

Masz pytanie? Skontaktuj się z nami! PGM Fotowoltaika

Nasza firma chętnie udzieli informacji z zakresu instalacji fotowoltaicznej. Odpowiemy wyczerpująco na wszystkie pytania i doradzimy, jak najbardziej optymalnie zaprojektować instalację w Twoim domu lub firmie.

Zapoznaj się z innymi artykułami: